Sezon grzewczy rozpoczęty, a z czadem nie ma żartów...

2021-10-15 14:13

Duszność, ból głowy, wymioty czy utrata przytomności. To tylko kilka objawów zatrucia się tlenkiem węgla. Do okresu grzewczego trzeba się dobrze przygotować, aby zabezpieczyć się przed śmiertelnym czadem.

Komin

i

Autor: Pixabay.com

Rozpoczęcie sezonu grzewczego przynosi więcej pracy świętokrzyskim strażakom. A to wszystko przez pożary w domach mieszkalnych, czy cichego zabójce jakim jest czad.

- Tlenek węgla blokuje krwinki, które przenoszą normalnie tlen do naszych komórek w organizmie, a w tym momencie te krwinki zabierają tlenek węgla i nierozerwalnie ten tlenek węgla je wiąże. Tak na prawdę my możemy oddychać, a organizm cały czas się dusi - mówi Marcin Nyga, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

A co zrobić żeby uniknąć zatrucia się tlenkiem węgla?

- Po pierwsze czyszcząc kominy. Po drugie zapraszając kominiarza do tego, żeby zrobił przegląd techniczny komina. Ale jest jedna bardzo ważna rzecz, trzecia, kupno czujnika tlenku węgla. To urządzenie już w bardzo niskim stężeniu tlenku węgla wykrywa go i głośną syreną alarmuje mieszkańców - dodaje Nyga.

W poprzednim sezonie grzewczym, świętokrzyska straż pożarna interweniowała 31 razy.

- Niestety 19 osób znalazło się w szpitalu, w tym mieliśmy niestety jedną ofiarę śmiertelną - informuje oficer prasowy.

Paskudny wypadek pod Rawiczem
Quiz. Jesienne zwyczaje, które mało kto pamięta
Pytanie 1 z 10
Jak celebrowano dawniej "Dokopiny", czyli święto zakończenia kopania ziemniaków?