Komin

i

Autor: Pixabay

Sezon grzewczy rozpoczęty, a z czadem nie ma żartów...

2021-10-15 14:13

Duszność, ból głowy, wymioty czy utrata przytomności. To tylko kilka objawów zatrucia się tlenkiem węgla. Do okresu grzewczego trzeba się dobrze przygotować, aby zabezpieczyć się przed śmiertelnym czadem.

Rozpoczęcie sezonu grzewczego przynosi więcej pracy świętokrzyskim strażakom. A to wszystko przez pożary w domach mieszkalnych, czy cichego zabójce jakim jest czad.

- Tlenek węgla blokuje krwinki, które przenoszą normalnie tlen do naszych komórek w organizmie, a w tym momencie te krwinki zabierają tlenek węgla i nierozerwalnie ten tlenek węgla je wiąże. Tak na prawdę my możemy oddychać, a organizm cały czas się dusi - mówi Marcin Nyga, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

A co zrobić żeby uniknąć zatrucia się tlenkiem węgla?

- Po pierwsze czyszcząc kominy. Po drugie zapraszając kominiarza do tego, żeby zrobił przegląd techniczny komina. Ale jest jedna bardzo ważna rzecz, trzecia, kupno czujnika tlenku węgla. To urządzenie już w bardzo niskim stężeniu tlenku węgla wykrywa go i głośną syreną alarmuje mieszkańców - dodaje Nyga.

W poprzednim sezonie grzewczym, świętokrzyska straż pożarna interweniowała 31 razy.

- Niestety 19 osób znalazło się w szpitalu, w tym mieliśmy niestety jedną ofiarę śmiertelną - informuje oficer prasowy.

Paskudny wypadek pod Rawiczem

Quiz. Jesienne zwyczaje, które mało kto pamięta

Pytanie 1 z 10
Jak celebrowano dawniej "Dokopiny", czyli święto zakończenia kopania ziemniaków?