Charakterystyczny głos, wygląd, styl bycia - Stan Tutaj to artysta "nie do podrobienia", choć sam zasłynął na scenie głównie z tego, że naśladował inne znane osoby. Pochodzi z Kielc, urodził się w 1962 roku, na scenie debiutował na początku lat 80. minionego stulecia. Marzył jednak wtedy o karierze rockmana. Przypadek sprawił, że stał się... parodystą oraz kabareciarzem.
Stan Tutaj - jak został parodystą?
- W 1982 roku byłem wokalistą zespołu rockowego w Kielcach. Na jednym z występów zepsuła się aparatura, działał tylko mikrofon – nie mogliśmy grać, wtedy ja, aby zabawić zniecierpliwioną publiczność zacząłem parodiować trenera Górskiego (były brawa), śpiewałem głosem Krawczyka (jeszcze większe brawa). Zorientowałem się, że te moje wygłupy podobają się bardziej niż te nasze rockowe utwory… Wkrótce zacząłem ćwiczyć kolejne postacie do sparodiowania, pokazywać je na scenie, i tak to się zaczęło - wspominał, cytowany swego czasu przez gazetę - "Dziennik Polonii w Kanadzie". Dokładnie, jego sceniczne popisy znają także nasi rodacy, mieszkający poza granicami kraju (Stan Tutaj występuje także w Kanadzie, USA i Australii).
Kogo naśladował Stan Tutaj?
Przez cztery dekady występował na różnych scenach, nagrywał płyty, bawił publiczność. Naśladował i parodiował różne znane osoby w Polsce, między innymi:
- prezydentów Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Bronisława Komorowskiego
- premierów Jarosława Kaczyńskiego, Donalda Tuska, Waldemara Pawlaka
- muzyków i artystów: Marylę Rodowicz, Krzysztofa Krawczyka, Ryszarda Rynkowskiego, Stachursky'ego, Marcina Dańca, Edytę Górniak czy Andrzej Rosiewicza
- sportowców, w tym słynnego trenera Kazimierza Górskiego
Stan Tutaj występuje na różnych imprezach, festynach, dożynkach i bawi publiczność do łez. Jesienią tego roku "otwierał" między innymi Park Legend w Nowej Słupi, nową turystyczną atrakcję województwa świętokrzyskiego. Naśladował wówczas Genowefę Pigwę (nieżyjącego już Bronisława Opałko).
"W krainie latających siekier"
Jak sam podkreśla, artyści i znane osoby, które parodiuje są do niego raczej życzliwie nastawione. Znacznie trudniejsze zadanie czeka tego, kto zechce naśladować Stana Tutaja.
- Parodiować parodystę? Koledzy w garderobie, co najwyżej udają, że kręcą wąsa, tak jak ja… do góry… - przyznał w wywiadzie dla polonijnej gazety z Kanady.
Pochodzący z Kielc Stan Tutaj imponuje pomysłowością, od ponad 40 lat bawi kolejne pokolenia publiczności.
Zobaczcie poniżej fragment koncertu artysty z okazji Święta Kielc 2024.
Poniżej możecie wysłuchać jeden z jego słynnych utworów, "W krainie latających siekier" - nawiązujący w satyryczny sposób do jego rodzinnych stron, Kielecczyzny!