Straż miejska

i

Autor: Straż Miejska w Kielcach

Straż Miejska w Kielcach. Za co odpowiada, czego pilnuje i jak może nas ukarać?

2023-01-31 10:48

Straż Miejska w Kielcach dba o porządek i podejmuje interwencje w określonych, bardzo różnych sytuacjach. Zakres obowiązków Straży Miejskiej obejmuje m.in sytuacje drogowe, ochrony środowiska czy te dotyczące bezpieczeństwa. Warto też wiedzieć za co możemy być ukarani przez Straż Miejską i jak wysokie mandaty są przewidziane.

Do głównych zadań Straży Miejskiej w Kielcach należy m.in. dbanie o spokój w miejscach publicznych, czuwanie nad porządkiem i kontrolą ruchu drogowego (w określonym zakresie) oraz doprowadzanie osób nietrzeźwych na izbę wytrzeźwień. To jednak nie wszystko, zakres obowiązków Straży Miejskiej jest szerszy.

Kiedy powiadomić Straż Miejską?

Podejmowane są również czynności środowiskowe. Spodziewać się możemy kontroli antysmogowej pieców w naszych domach. Sprawdzana jest również obecność kontenera na odpady przy posesji czy segregacja śmieci. W warunkach zimowych konieczne jest odśnieżanie przy bramach domów, gdyż na to Straż Miejska również zwraca uwagę.

W przypadku znalezienia martwego zwierzęcia w mieście, również należy powiadomić Straż Miejską. Wówczas interwencje są podejmowane na terenie miasta, z wyjątkiem prywatnych terenów, a tych w Kielcach nie brakuje. Na pomoc Straży Miejskiej mogą liczyć również bezdomni, którzy zimą szukają schronienia.

Najwięcej mandatów od Straży Miejskiej w Kielcach notują jednak kierowcy. Należy pamiętać, że są to określone sytuacje drogowe, kiedy interwencje podejmuje Straż Miejska. Przykładowo, za nieuiszczoną opłatę za postój w strefie płatnego parkowania, zostaniemy ukarani przez Miejski Zarząd Dróg w Kielcach, a nie Straż Miejską to warto zapamiętać. Mandat o różnych wysokościach możemy otrzymać za niestosowanie się do znaków takich jak zakaz zatrzymywania czy zakaz ruchu w obu kierunkach.

Mandat też mogą wręczyć

W wielu przypadkach oprócz mandatu, na koło pojazdu zakładana jest blokada. W skrajnych przypadkach, tylko jeśli nastąpi zgłoszenie, samochód może zostać odholowany. Najczęściej tak się dzieje, gdy kierowca zastawi bramę wjazdową i utrudnia dojazd innej osobie. Po zgłoszeniu od osoby, której takie auto przeszkadza, na miejscu pojawia patrol Straży Miejskiej, który zapoznaje się z zaistniałą sytuacją i podejmuje odpowiednie kroki. Nałożony mandat w sytuacjach drogowych może sięgać wysokości od 100 do nawet 1200 zł i dodatkowo punkty karne. Należy stosować się do znaków drogowych i parkować tylko w miejscach do tego przeznaczonych.

Strażnicy miejscy mają również podobnie szerokie uprawnienia w stosunku do uczestnika ruchu naruszającego przepisy o ruchu motorowerów, rowerów, wózków rowerowych, hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego.

Dziki na toruńskim Rubinkowie! Interweniowała straż miejska