Spis treści
W Góry Świętokrzyskie można dojechać z różnych stron, trasa wiodąca od strony Suchedniowa w kierunku Bodzentyna jest jedną z możliwych opcji. Tu przebiega granica powiatów skarżyskiego i kieleckiego. Malownicze tereny, na których przeważa rolnictwo i agroturystyka.
Piękne pejzaże z "Barbarki"
Jadąc na przykład z północy kraju, należy "odbić" z trasy S7 do Suchedniowa i tamtejszą ulicą Bodzentyńską kierować się na południe, trasą wojewódzką numer 751 przez Berezów, następnie Michniów do Wzdołu Rządowego.
Ostatnie z wymienionych miejscowości dzieli las, Puszcza Świętokrzyska. Kto pierwszy raz jedzie tą trasą, będzie w pewnym momencie... mile zaskoczony! Dlaczego? Kiedy już kończy się las i znajdziemy się na wzgórzu, zobaczymy piękne widoki na pasmo Gór Świętokrzyskich. Szczególnie zachwycający jest wiosną, latem, również wczesną jesienią. Zimą także, pod warunkiem, że łąki i drzewa pokryje śnieg.
Magiczne miejsce, z którego możemy podziwiać górskie pejzaże, to Wzgórze Barbarka. Znajduje się tu kapliczka Świętej Barbary.
Kapliczka na wzgórzu odnowiona
To miejsce, gdzie przed wiekami górnicy wydobywali rudę żelaza. Działały także kuźnicę i wypalano węgiel drzewny. Kapliczka powstała w XIX wieku. Pracujący tu węglarze oraz górnicy odpoczywali na wzgórzu, także tu wznieśli kapliczkę. W 2022 roku przeszła ona remont z inicjatywy ówczesnej świętokrzyskiej posłanki Agaty Wojtyszek oraz związanej z naszym regionem doktor nauk humanistycznych i historyk Urszuli Oettingen. Prace wsparła fundacja Orlen Czuwamy.
Witaj w Górach Świętokrzyskich!
Na wzgórzu możemy odpocząć, urządzić biwak, podziwiać widoki i planować miejsca następnej wyprawy. Opcji jest wiele. Jadąc ze Wzdołu Rządowego możemy skierować się na wschód, po kilku kilometrach jesteśmy w Bodzentynie, dziesięć kilometrów dalej znajduje się Nowa Słupia i Święty Krzyż. Co bardziej wytrwali rowerzyści i piechurzy muszą sobie wygospodarować kilka godzin, ale choćby same widoki zrekompensują każde zmęczenie.
Z kolei kilka kilometrów na północ od Barbarki leży Michniów, w nim Mauzoleum Martyrologii i Męczeństwa Wsi Polskich. To miejsce, które upamiętnia pomordowanych mieszkańców w czasie II wojny światowej. Kierując się na południe czy na zachód od wzgórza będziemy mieli okazję przemierzyć Psary, Kapkazy, Bukową Górę, Klonów - wioski oraz turystyczne atrakcje na pograniczu gmin Bodzentyn i Łączna. Na północny-wschód od kapliczki znajduje się Rezerwat Przyrody Kamień Michniowski.
Jak dojechać na Wzgórze Barbarka? Zobacz na mapie poniżej.
Pejzaże z Barbarki można podziwiać przeglądając poniżej galerię zdjęć Lokalnej Organizacji Turystycznej "Góry Świętokrzyskie" z Rudek, Starostwa Powiatowego w Kielcach a także z Google Street View.