Galeria zdjęć

Święty Krzyż i Relikty z Wiślicy na podium Top Atrakcji 2024 w Polsce! Zobacz wyniki głosowania

2024-06-28 8:25

Poznaliśmy zwycięzców konkursu Top Atrakcje 2024 w Polsce. Wśród tych pochodzących z naszego regionu najwyżej w głosowaniu uplasowały się Święty Krzyż oraz Relikty romańskie w Wiślicy.

Spis treści

  1. Top Atrakcje 2024 w Polsce
  2. Top Atrakcje 2024. Wyniki nominowanych ze świętokrzyskiego
  3. Z czego słynie Święty Krzyż?
  4. Relikty romańskie w Wiślicy w powiecie buskim

Konkurs na Top Atrakcje 2024 organizował serwis podróżniczy Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki organizuje. Głosowanie trwało w kilku kategoriach od 12 do 23 czerwca. Wśród nominowanych były także znane miejsca i obiekty z województwa świętokrzyskiego. Wszystkie możecie zobaczyć w galerii zdjęć powyżej.

Top Atrakcje 2024 w Polsce

W kategorii Odkrycie zwyciężyły Kopalnie Uranu w Kletnie. Wśród Zamków najwięcej głosów od internautów otrzymał Zamek w Niemodlinie. Magiczne Ogrody w Janowcu zwyciężyły w kategorii Parki Rozrywki i Miniatur.

Wśród Muzeów i Skansenów triumfowało Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu. Popularna Wieża widokowa w Krynicy Zdroju została najlepszą atrakcją rodzinną. Geopark Łuk Mużakowa zwyciężył w kategorii Przyrodnicze azyle. W górach na szczyty popularności wzniósł się Szczeliniec Wielki, a wśród atrakcyjnych miejscowości największe uznanie zyskała Świdnica.

Top Atrakcje 2024. Wyniki nominowanych ze świętokrzyskiego

  • 2 miejsce: Święty Krzyż (Góry i szczyty) - 139
  • 3 miejsce: Relikty romańskie w Wiślicy (Nowości i Odkrycia) - 170 głosów
  • 5 miejsce: Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Zamki) - 671
  • 5 miejsce: Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Parki Rozrywki i miniatur) - 466
  • 5 miejsce: Sandomierz (Atrakcyjne miejscowości) - 146
  • 6 miejsce: Skansen w Tokarni (Muzea i skanseny) - 88
  • 7 miejsce: Bałtowski Kompleks Turystyczny (Parki Rozrywki i miniatur) - 338
  • 10 miejsce: Wiślica (Atrakcyjne miejscowości) - 51
  • 11 miejsce: Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi (Muzea i skanseny) - 22
Świętokrzyskie. Dawne więzienie na Świętym Krzyżu. Jak dziś wygląda?

Z czego słynie Święty Krzyż?

To bazylika, klasztor, który dziś jest siedzibą Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. To znane miejsce w powiecie kieleckim, które odwiedzają turyści z różnych części Polski oraz świata. Położony jest na wysokości 595 metrów nad poziomem morza, na szczycie góry zwanej potocznie Łyśćcem lub Łysą Górą.

Na Święty Krzyż prowadzi szlak turystyczny z Nowej Słupi nazywany Drogą Królewską, której górny odcinek ułożony jest z kamienia. Wiedzie tu również czerwony Główny Szlak Świętokrzyski z Łysicy - najwyższego szczytu w regionie. Zaś z Huty Szklanej, z parkingu można podejść łagodną drogą asfaltową, droga ta wynosi niecałe dwa kilometry. Na Świętym Krzyżu znajduje się też słynna wieża radiowo-telewizyjna oraz taras widokowy i popularne gołoborza.

Relikty romańskie w Wiślicy w powiecie buskim

Pod wiślicką kolegiatą dostępne są relikty dwóch romańskich obiektów sakralnych, które stały tu przed ufundowaniem bazyliki przez króla Kazimierza Wielkiego. Pierwsza świątynia pochodzi z XII wieku. Jest niewielka, jednonawowa, z absydą i zawiera słynną Płytę Orantów - XII-wieczną posadzkę gipsową, z widocznymi postaciami, najprawdopodobniej Kazimierza Sprawiedliwego z żoną u synami oraz Henryka Sandomierskiego, jego brata.

Druga świątynia pochodzi z XIII wieku, jest większa i miała dwuwieżową fasadę. Zaraz obok reliktów, w podziemiach kolegiaty widoczne są też ludzkie kości wystające z osadów, bowiem ludzie byli grzebani zaraz koło kościołów.

QUIZ. Góry Świętokrzyskie - miejsca, ludzie i legendy. Czy znasz je dobrze?

Pytanie 1 z 10
Czy węgierski królewicz, Święty Emeryk, przebywający przed wiekami w Górach Świętokrzyskich, poznał osobiście polskiego króla Bolesława Krzywoustego?