Galeria zdjęć

Szklany Dom w Ciekotach to niezwykłe miejsce w Górach Świętokrzyskich. Zaśpiewa tu Kayah!

2024-06-28 8:23

Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" w Ciekotach w gminie Masłów zaprasza już w sobotę 6 lipca na koncert Kayah. Artystka uświetni Festiwal Sztuki i Mediów Otwarte Książki.

Spis treści

  1. Kayah w Górach Świętokrzyskich
  2. Tu wychowywał się przyszły pisarz
  3. Ceny biletów do Dworku Stefana Żeromskiego

Koncert zacznie się około godziny 20 przed "Szklanym Domem" i Dworem Stefana Żeromskiego (adres: Ciekoty 76).

- Kayah zaśpiewa swoje największe przeboje i ukochane przez fanów mniej znane piosenki. Wszystko to w kameralnej atmosferze na łące przed dworkiem Stefana Żeromskiego w otoczeniu zieleni. Będzie to bardzo bliskie spotkanie z publicznością już 6 lipca w czasie Festiwalu Sztuki i Mediów Otwarte Książki - informuje Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom".

Kayah w Górach Świętokrzyskich

To najbardziej kameralny projekt Kayah. Artystce na scenie towarzyszą znakomici instrumentaliści Jan Smoczyński, Michał Fox Król oraz chórzystka Iwona Zasuwa. Podczas koncertu, który jest bezpośrednim i bliskim spotkaniem z publicznością Kayah śpiewa swoje największe przeboje m.in. z płyty z Goranem Bregovicem, ale również ukochane przez fanów mniej znane piosenki np. z płyty „Kamień” oraz swoje ulubione covery. To idealna okazja do wysłuchania repertuaru, który nie pojawia się na wielkich, plenerowych koncertach.

Jak podają organizatorzy, z racji wyjątkowej lokalizacji liczba biletów jest ograniczona. Miejsce są stojące lub siedzące na trawie, wybór należy do publiczności. Bilety w cenie 130 zł (I pula) i 150 zł (II pula) do kupienia na www.kupbilecik.pl.

"Szklany Dom" w Ciekotach to wyjątkowe miejsce na kulturalnej i turystycznej mapie województwa. Położony jest w malowniczych Górach Świętokrzyskich. Centrum Edukacji i Kultury organizuje różne nietuzinkowe wydarzenia kulturalne i turystyczne oraz kultywuje pamięć o twórczości i życiu Stefana Żeromskiego. Dba i gromadzi dziedzictwo kulturowe w dworku-muzeum pisarza, Dyrektorem "Szklanego Domu" jest obecnie Wojciech Purtak.

Tu wychowywał się przyszły pisarz

Stefan Żeromski żył w latach 1864-1925. Właśnie w podkieleckich Ciekotach spędził lata dzieciństwa oraz młodości, kiedy zarządcą dworku był jego ojciec Wincenty.

- Chłopiec (Stefan - przyp. PSta) szybko pokochał swój dom z białymi ścianami, skrzypiącymi modrzewiowymi podłogami i tajemniczymi schodami na strych. Młody Stefan w Ciekotach odkrył swoją pasję do pisania. Nie rozstawał się z zeszytem, tworzył pierwsze próby poetyckie. Nic dziwnego, bo inspirację czerpał z Gór Świętokrzyskich. Szczególne miejsce w jego sercu zajmowała Radostowa, nazywana Górą Domową - czytamy w opisie tego miejsca na stronie internetowej szklanydom.maslow.pl.

Stefan Żeromski wyprowadził się z Ciekot w 1883 roku, już po śmierci ojca. Nigdy tu nie powrócił, choć sam, pod koniec swojego życia, czynił starania, aby kupić tu ziemię. Obraz bliskiej sercu wsi utrwalił już na zawsze na łamach swoich powieści choćby w swoich słynnych powieściach - "Ludziach bezdomnych", "Syzyfowych pracach" i "Przedwiośniu".

Nazwa instytucji nawiązuje do literackich szklanych domów z "Przedwiośnia", które symbolizują nierealne marzenia o Polsce, gdzie wszyscy obywatele się równi.

Jak dojechać do "Szklanego Domu" w Ciekotach? Zobacz na mapie poniżej.

Ceny biletów do Dworku Stefana Żeromskiego

  • 22 złote za osobę - bilet normalny
  • 18 zł/os. - bilet ulgowy indywidualny/grupowy
  • 2 zł/os. - bilet lokalny (dla mieszkańców gminy Masłów)

Oprowadzanie turystów indywidualnych z przewodnikiem w cenie biletu o pełnych godzinach:

Wejścia z przewodnikiem odbywają się co godzinę o każdej pełnej godzinie. Dworek można zwiedzać: wtorek - piątek w godz. 10:00 – 16:00; sobota 10:00 – 17:00, w niedzielę: 10:00 - 17:00 (zwiedzanie w sezonie od maja do września). Więcej informacji i szczegółowe cenniki można uzyskać pod numerem telefonu 41 311 21 28, za pośrednictwem e-maila szklanydom@maslow.pl lub na stronie internetowej szklanydom.maslow.pl.

Świętokrzyskie. Na kieleckiej Kadzielni czarownice latają nisko

QUIZ. Jak dobrze znasz Chęciny w Świętokrzyskiem? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 10
W którym powiecie znajduje się obecnie gmina Chęciny?