ŚCO będzie korzystać ze sztucznej inteligencji

i

Autor: Wiktoria Kmiecik Po lewej: Dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji Jarosław Protasiewicz, po prawe: dyrektor ŚCO prof. Stanisław Góźdź.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii stawia na sztuczną inteligencję. Ma pomóc w wykrywaniu białaczek

2023-03-07 11:46

Sztuczna inteligencja ​będzie pomagać w wykrywaniu nowotworów. Świętokrzyskie Centrum Onkologii podpisało umowę o współpracę z Dyrektorem Ośrodka Przetwarzania Informacji Jarosławem Protasiewiczem. Celem umowy jest między innymi stworzenie algorytmu, który ma być wykorzystany do wykrywania chorób nowotworowych.

- Dzięki umowie powstanie specjalny program komputerowy, który przyspieszy diagnostykę chorych na raka pacjentów, a nawet pozwoli wyprzedzić chorobę. Sztuczna inteligencja polega na analizie bardzo dużych baz danych. Ich analiza umożliwia wychwycenie pewnych zależności, które nie są możliwe do wychwycenia przez obserwację człowieka. Mówimy tu o takich ilościach danych, które sięgają setek tysięcy, jeśli nie milionów różnych zmiennych pobieranych od wielu różnych pacjentów - informuje profesor Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- W wyniku podpisanej umowy wspólnie z ŚCO przystąpimy do projektu, mającego na celu wykorzystanie sztucznej inteligencji do diagnozowania nowotworów. Mam nadzieję, że uda nam się zwiększyć dostępność do diagnostyki nowotworów chorym, pozwolić na szybsze leczenie, a opracowane rozwiązania zostaną wdrożone i zastosowane w innych ośrodkach badawczych w Polsce - powiedział dr Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego.

Zalety sztucznej inteligencji

Ośrodek Przetwarzania Informacji to jednostka działająca w obszarze badawczo-rozwojowym. Tworzy systemy informatyczne i oprogramowanie, umożliwiając gromadzenie informacji, ich weryfikację, analizę i wizualizację.

Początkowo program będzie stworzony do wykrywanie białaczek. Jednak nie będzie to jego jedyny cel. Sztuczna inteligencja będzie miała za zadanie sprawdzić u pacjentów, czy w przyszłości mogą wystąpić u nich choroby nowotworowe.

- Program będzie mógł także wskazać pacjentów zagrożonych w przyszłości chorobą nowotworową. Dzięki temu lekarze będą mogli zareagować wcześniej i dać pacjentom szanse na życie - podkreśla profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

- Jestem przekonany, że opracujemy takie rozwiązania, które zwiększą dostępność do diagnostyki nowotworów. To z kolei pozwoli na szybsze leczenie ludzi, szczególnie pacjentów z województwa świętokrzyskiego. Mam nadzieję, że te rozwiązania które opracujemy będą promieniować na całą Polskę i nasze narzędzie będziemy udostępniać dla pacjentów w całym kraju - dodał Jarosław Protasiewicz.

Kongres 590 2021: Grzegorz Napieralski: sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie?
Sonda
Czy sztuczna inteligencja jest niebezpieczna dla ludzi?