Konkurs organizowała Polska Organizacja Turystyczna, która przyznaje Certyfikat Internautów 2023.
- Są to nowatorskie i interesujące miejsca, obiekty, imprezy, wydarzenia lub przedsięwzięcia atrakcyjne dla turystów, które zapewniają im wysokiej jakości przeżycia i różnego rodzaju doznania. Wybierz jeden ze zgłoszonych produktów! - zaznaczają organizatorzy.
Do konkursu, zgodnie z jego Regulaminem, zgłoszono 42 produkty turystyczne w kategorii Certyfikat POT, 10 produktów w kategorii Złotego Certyfikatu i 14 do kategorii Turystyczne Odkrycie Roku.
Tężnia Busko z certyfikatem
Wśród dziesięciu atrakcji w kraju, które otrzymały certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej jest Tężnia Busko. To kompleks, gdzie kwitnie życie kulturalne, rekreacyjne, towarzyskie, bardzo popularne miejsce wśród mieszkańców, turystów oraz kuracjuszy, przebywających w buskim uzdrowisku.
Czytaj również:
Zamek Krzyżtopór wyróżniony
Wyróżnienia w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej dostały też dwa inne obiekty z województwa świętokrzyskiego. Nagrodę dostał Zamek Krzyżtopór w Ujeździe w powiecie opatowskim. Powstawał w latach 1621-1644 w kilku etapach. Pomysłodawcą jego budowy był ówczesny właściciel dóbr ziemskich Krzysztof Ossoliński. Zamek Krzyżtopór wzorowany był na włoskich budowlach, wzniesiony w typie palazzo in fortezza, czyli rezydencji łączącej wygodę mieszkańców z funkcją obronną.
- W 1815 roku zamek stał się własnością Łempickich, którzy zamieszkali w Plancie i, choć byli bardzo zamożni, nie zamierzali restaurować obiektu, traktując ruiny jako romantyczną atrakcję. W okresie powojennym Krzyżtopór stał się własnością Skarbu Państwa, jednak dopiero w 1991 r. obiekt z wyznaczonymi szlakami udostępniono turystom. Od 2007 roku opiekę nad zamkiem sprawuje Urząd Gminy w Iwaniskach. Teraz już każdy turysta może zapoznać się z dziejami i wielkością rodu Ossolińskich, fantastycznym bogactwem magnaterii polskiej oraz potęgą i wielkością XVII -wiecznej Polski - czytamy w opisie historii zamku na stronie internetowej krzyztopor.org.pl. Dziś obiekt jest jedną z najbardziej znanych świętokrzyskich atrakcji turystycznych. Działa tu Instytucja Kultury.
Czytaj również:
Park Legend Odkryciem Roku
Turystycznym Odkryciem Roku został Park Legend w Nowej Słupi. Obiekt przyjął pierwszym turystów latem 2023 roku, natomiast jego oficjalne otwarcie nastąpiło we wrześniu. To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce i jedna z nielicznych w Europie, która prezentuje niematerialne dziedzictwo regionu poprzez ukazanie legend dzięki multimediom. Zwiedzający to miejsce może zapoznać się z nimi na ścieżce edukacyjnej. Pozna kilkanaście najbardziej popularnych legend dotyczących Gór Świętokrzyskich, ale też innych części regionu, na przykład Ponidzia czy ziemi sandomierskiej.
W Parku Legend funkcjonuje sala edukacyjna, jest sala kinowa, zaplecze - sklepik, eko bar. Obiekt jest dostępny przez cały rok.