Spis treści
- Noc Muzeów 2025 w Świętokrzyskiem
- "Pierwowzór Papa Mobile" w Kielcach!
- Papieski samochód odwiedził 160 miejsc
- Podziemia i inne atrakcje Nocy Muzeów
Noc Muzeów 2025 w Świętokrzyskiem
W czasie Europejskiej Nocy Muzeów poszczególne instytucje otwierają swoje progi, pokazując wiele atrakcji czy obiektów, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających lub takich, które normalnie można oglądać w ograniczonej formie. Większość kieleckich oraz świętokrzyskich muzeów zaprosiło mieszkańców i turystów w sobotę 17 maja. Zwiedzanie odbywało się już od późnego popołudnia i w wielu miejscach kończyło około północy. Drzwi szeroko otwierały nie tylko muzea, ale też inne placówki kulturalne czy te dbające o historyczne dziedzictwo.
"Pierwowzór Papa Mobile" w Kielcach!
W delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach zwiedzający mieli na przykład okazję oglądać samochód papieski, którym Jan Paweł II podróżował w 1979 roku, w czasie swojej pierwszej pielgrzymki po Polsce.
- Samochód marki Star częściowo zbudowano w Starachowicach, natomiast zaprojektowano go i później dokończono w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji w Warszawie. Po zakończeniu papieskiej wizyty w czerwcu 1979 roku gondola została całkowicie zniszczona. Resztę auta sprzedano do przedsiębiorstwa w Główczycach na Pomorzu. Ta historia mnie zawsze interesowała, nie byłem pewny, co stało się z samochodem, którym podróżował Jan Paweł II. Udało mi się dotrzeć właśnie do Główczyc. W 2005 roku odkupiłem te części, odbudowaliśmy pojazd, który teraz można oglądać w Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach - przekazał w rozmowie z kielce.eska.pl Marek Adamczak z firmy Auto-Adamczak, który razem ze swoimi współpracownikami opiekuje się niezwykłą pamiątką po Janie Pawle II.
Papieski samochód odwiedził 160 miejsc
Muzeum Samochodu Papieskiego mieści się przy ulicy Cmentarnej 5a w Kielcach, nieopodal cmentarza w Cedzynie. Właśnie tam można go oglądać na co dzień, od godziny 10 do 15 (oprócz sobót). Noc Muzeów na terenie IPN była okazją, aby zaprezentować auto szerszej - nazwijmy to tak - publiczności.
Jak wygląda papieskie auto? Zobaczcie galerię zdjęć poniżej.
Rekonstrukcja samochodu trwała ponad pięć lat. Firma Adamczaka współpracowała z Politechniką Świętokrzyską oraz konstruktorami Przemysłowego Instytutu Motoryzacji z Warszawy. Dziś auto można oglądać nie tylko w Kielcach, ale też w innych częściach Polski.
- Ten samochód został uznany za jeden z najpiękniejszych w historii Watykanu, dziś to już zabytek. Możemy być dumni z tego, że odbudowaliśmy go właśnie u nas, w Kielcach. Do tej pory pokazywaliśmy samochód między inny na Westerplatte, pod bramą Solidarności w Gdańsku, w Krakowie, Warszawie, Gnieźnie. W najbliższych dniach zaprezentujemy go w okolicach Tarnowa, w sumie był już obecny w 160 miejscach - opowiadał Marek Adamczak.
Podziemia i inne atrakcje Nocy Muzeów
Jeśli chodzi o inne kieleckie atrakcje w czasie Nocy Muzeów, dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się podziemia Wojewódzkiego Domu Kultury. Już przed godziną 19 w kolejce ustawiały się tłumy. Oglądanie tych miejsc, na co dzień niedostępnych dla gości i widzów, odbywało się w 10-osobowych grupach. Ci, którzy oczekiwali na wejście do podziemi, mieli okazję obejrzeć nowe wystawy w holu WDK.
Atrakcji nie zabrakło także w innych placówkach. Warto dodać, że po raz pierwszy Europejska Noc Muzeów odbyła się w sanktuarium na Świętym Krzyżu, na szczycie Łysej Góry. Zwiedzających nie odstraszyła nawet niekorzystna pogoda.
Zobaczcie galerię zdjęć z Europejskiej Nocy Muzeów 2025 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
