Nie ma informacji o żadnych szkodach, a tornado nie trwało długo. Ze zdjęć i raportów wynika, że lej powietrza mógł mieć kontakt z ziemią. Wówczas możemy mówić o pełnoprawnym tornadzie, w tym przypadku związanym z mezocyklonalną prawoskrętną superkomórką burzową.
Ryzyko trąby powietrznej w Polsce było minimalne w dniu kiedy wystąpiło to zjawisko. Ale jak się okazuje, nawet przy umiarkowanym prawdopodobieństwie burz, nie należy lekceważyć prognoz.
Wywołują trąby powietrzne w Polsce. Czym są superkomórki burzowe?
Superkomórki burzowe to najgroźniejszy typ chmur burzowych: mogą powodować ulewne opady, grad wielkości piłeczki golfowej, porywiste wiatry, a czasami niszczycielskie tornada. Superkomórka jest szczególnym rodzajem pojedynczej komórki burzowej, która może utrzymywać się przez wiele godzin i przemierzać setki kilometrów. Chmury tego typu są odpowiedzialne za powstawanie większości silnych tornad i opadów gradu o dużych rozmiarach. Najwięcej tego typu burz tworzy się w środkowej części Stanów Zjednoczonych w tzw. alei Tornad. Superkomórki występują również w innych rejonach świata, wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie tornadami.