Treningi piłkarskie dla dzieci i młodzieży wciąż cieszą się dużą popularnością. W Kielcach funkcjonuje wiele akademii oraz klubów, które oferują swoje zajęcia sportowe. Przygodę z futbolem mogą rozpocząć najmłodsi, bo nawet trzyletnie dzieci. W Kielcach jest wiele orlików, boisk oraz hal sportowych, na których prowadzone są zajęcia różnych grup wiekowych.
Ambitne plany związane ze szkoleniem młodzieży mają Orlęta Kielce. Na stadionie przy ulicy Warszawskiej 338 powstało boisko ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem, a obok znajduje się stosunkowo nowa hala sportowa. W planach są kolejne inwestycje w boiska.
Istotną kwestią w treningach dzieci i młodzieży jest rola rodzica. Niejednokrotnie na pociechach wywierana jest zupełnie niepotrzebna presja, która przynosi tylko negatywne efekty.
- Rodzice odgrywają bardzo ważną rolę, która ma wpływ nie tylko na postawę dziecka podczas treningów, ale również na całą jego karierę sportową oraz dorosłe życie. Dzieci uczęszczające do naszej akademii są powierzone przez rodziców pod opiekę specjalisty, czyli trenera. Powinno obdarzyć się go pełnym zaufaniem, jednocześnie dając mu możliwość wykonywania swojej pracy. Rodzic powinien przyjmować postawę osoby wspierającej i wspomagającej pracę szkoleniowca. Życzę każdemu trenerowi takich rodziców, ponieważ tylko wtedy stworzymy zdrowe środowisko piłkarskie, w którym możemy szkolić naszych młodych piłkarzy oraz piłkarki - przyznał w rozmowie z Radiem Eska Kielce, Oleksii Cherkashyn, trener grup młodzieżowych Orląt. Szkoleniowiec wyjaśnił także istotę problemu.
- Podczas meczów i turniejów, dzieci borykają się z różnymi sytuacjami, ponieważ w grę wchodzą emocje nad którymi trudno czasem zapanować rodzicom, co wiem z własnego doświadczenia. Ja jako trener staram się dużo rozmawiać z rodzicami i tłumaczę im, że piłka nożna nie polega na wywieraniu presji już od najmłodszych lat, lecz na zdrowej rywalizacji, ponieważ jest to sport zespołowy. Podczas turniejów, wolę żeby rodzice byli na trybunach i pozytywnie wspierali swoje dzieci, cieszyli się ich grą, a mnie pozostawili proces szkolenia młodych zawodników - zaapelował Oleksii Cherkashyn.
Zajęcia piłkarskie niosą za sobą wiele korzyści. Rozwijają kondycję, wytrzymałość, siłę oraz zręczność dzieci. Poprzez regularne treningi, dzieci uczą się kontrolować swoje ciało, rozwijają swoje umiejętności motoryczne i poprawiają swoją wydolność fizyczną.
Pojawiają się także korzyści społeczne. Dzieci uczą się współpracy, pracy zespołowej i komunikacji, co jest niezwykle ważne dla rozwoju społecznego. Treningi piłkarskie dają również szansę na nawiązywanie nowych przyjaźni i budowanie relacji z rówieśnikami.
Oprócz zdrowego stylu życia, do rozwoju dzieci wchodzą pozytywne nawyki. Najmłodsi nabywają ważnych cech, które kształtują ich psychikę. Treningi pomagają nabrać pewności siebie, a także uczą, aby nigdy się nie poddawać. Wpływa to również na budowanie dyscypliny oraz wywiązywania się ze swoich obowiązków.
W temacie szkolenia dzieci i młodzieży, należy wspomnieć o roli samego trenera. Praca wymaga poświęcenia, ale daje dużą satysfakcję.
- Wiążę swoją przyszłość z piłką nożną. To całe moje życie. W Ukrainie zacząłem przygodę z futbolem już w wieku 7 lat. Kocham ten sport. Prowadzę treningi dla dzieci już od siedmiu lat. Przyznam, że jest to ciężka praca, ale z czasem daje swoje owoce. Każdy początkujący trener powinien zacząć od pracy z najmłodszymi dziećmi. W przyszłości chcę otworzyć swoją akademią piłkarską dla dzieci, z treningami indywidualnymi - skwitował Oleksii Cherkashyn, trener dzieci w kategorii Żak, w akademii Orląt Kielce.
Polecany artykuł: