Rozbicie więzienia w Kielcach. Będzie inscenizacja wydarzeń z 1945 roku

i

Autor: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach Ubiegłoroczna inscenizacja rozbicia więzienia UB w Kielcach.

Zapowiedź

Widowisko na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach. Pokażą, jak rozbito więzienie UB

2023-07-26 11:56

W piątek 28 lipca na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach odbędzie się widowisko pod tytułem "Rozbić więzienie UB".

Wydarzenie to organizują: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” i Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Inscenizacja rozbicia więzienia w Kielcach

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 20.30 od złożenia kwiatów i zniczy przed Ścianą Śmierci oraz oddaniem salwy honorowej ku pamięci ofiar stalinowskich represji. Widowisko zacznie się po godzinie 21, przygotują je członkowie "Jodły".

- Widowisko przypomina wydarzenia z czasu okupacji niemieckiej i sowieckiej, które zaowocowały opanowaniem więzienia przy ulicy Zamkowej przez oddziały Podziemia Niepodległościowego pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego” - zapowiada Urząd Miasta Kielce na swojej stronie internetowej.

Stowarzyszenie "Jodła" będzie prowadziło na żywo transmisję tego widowiska na swoim profilu na Facebooku.

Historia rozbicia więzienia w Kielcach

Rozbicie więzienia Urzędu Bezpieczeństwa przy ulicy Zamkowej w Kielcach miał miejsce z 4 na 5 sierpnia 1945 roku. Oddziały partyzanckie i podziemia niepodległościowego, którymi dowodził Antoni Heda uwolniły wówczas 354 więźniów. Akcję przeprowadziła grupa szturmowa, która liczyła około 30 osób.

- Akcja uwolnienia więźniów zakończyła się sukcesem. Przy minimalnych stratach własnych (zginął chorąży Tadeusz Łęcki ps. "Krogulec") partyzanci wycofali się z miasta - wspomina w swoich materiałach Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Więzienie przy Zamkowej od czasów carskich

Więzienie przy Zamkowej w Kielcach powstało w latach 1826-28. W czasie II wojny światowej budynek przejęło niemieckie gestapo, zaś w 1945 roku komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa. Więźniowie polityczni (po wojnie było ich tutaj nawet około tysiąca) trafiali do tamtejszych cel jeszcze w latach 70. minionego stulecia. Trafiali tu również skazani za pospolite przestępstwa.

Świętokrzyskie. Targi sztuki sakralnej Sacroexpo 2023 w Kielcach