Dokumenty

i

Autor: Pixabay

Porady

Wróciłeś niedawno z zagranicy? Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach pomoże w formalnościach

2023-03-27 10:53

Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach pomaga osobom powracającym z zagranicy. W zeszłym roku o ustalenie prawa do zasiłku zgłosiło się 2 186 osób. W tym roku wpłynęło już 600 takich wniosków. A to tylko część reemigrantów.

Z danych statystycznych wynika, że coraz więcej rodaków powraca na stałe z emigracji zarobkowej. Największa fala reemigracji dotyczy Wielkiej Brytanii, z której tylko w roku 2020 powróciło blisko 170 tys. Polaków. Podobna sytuacja występuje w regionie świętokrzyskim. Tu migracje zagraniczne miały przede wszystkim charakter doraźny, co oznacza, że mieszkańcy świętokrzyskiego wyjeżdżali za granicę aby zarobić pieniądze i zamierzali w nieodległym czasie wrócić do kraju.

Wojewódzki Urząd Pracy jest jedną z pierwszych instytucji, którą odwiedzają osoby powracające z zagranicy. Tu składają wnioski o ustalenie prawa do zasiłku z zaliczeniem okresu pracy poza granicami Polski oraz wnioski o transfer zasiłku z zagranicy. W 2022 roku takie wnioski złożyło 2.186 osób - to o 139 więcej niż w roku ubiegłym. Od początku bieżącego roku, do WUP wpłynęło już ponad 600 wniosków od osób powracających do naszego regionu. Należy podkreślić, że to tylko część reemigrantów – znajdująca się w rejestrach urzędów pracy.

- Osoby, które po zakończeniu zatrudnienia za granicą, miały w tym kraju przyznany zasiłek dla bezrobotnych, mogą go transferować do Polski. Warunkiem jest zarejestrowanie się jako osoba poszukująca pracy w miejskim lub powiatowym urzędzie pracy, a następnie złożenie wymaganych dokumentów w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. My kontaktujemy się z właściwą instytucją zagraniczną – mówi Aleksandra Marcinkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.

Transfer zasiłku działa także w drugą stronę. Osoba z prawem do zasiłku w Polsce, planująca poszukiwanie pracy w innym państwie członkowskim, może złożyć w WUP wniosek o transfer zasiłku dla bezrobotnych z Polski do krajów UE.

Wojewódzki Urząd Pracy pomaga w uzyskaniu dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia w danym państwie UE.

- Kontaktujemy się z odpowiednimi instytucjami zagranicznymi, by potwierdzić nabycie uprawnień do świadczeń w państwie ostatniego zatrudnienia oraz spełnienie tam okresów zatrudnienia - dodaje dyrektor Aleksandra Marcinkowska. - Prowadzimy postępowania administracyjne w celu ustalenia prawa i wysokości zasiłku oraz wydajemy zaświadczenia potwierdzające okresy zatrudnienia w Polsce. Często są one potrzebne, by uzyskać uprawnienia pracownicze za granicą.

Do WUP należy udać się również po to, by potwierdzić okresy zatrudnienia w państwach już nieistniejących (NRD, Czechosłowacja). Ma to bardzo duże znaczenie dla znacznej liczby Polaków, którzy przed laty pracowali w tych krajach. Okresy pracy w tych państwach zaliczane są do okresów pracy w Polsce w zakresie uprawnień, takich jak np. emerytura.

Wojewódzki Urząd Pracy oferuje również bezpłatne, profesjonalne usługi doradcze oraz międzynarodowe pośrednictwo pracy EURES. Konsultanci WUP prowadzą indywidualne pośrednictwo, dopasowane do potrzeb i oczekiwań każdego klienta. Obejmuje ono m.in. diagnozę predyspozycji zawodowych, pomoc w zaplanowaniu ścieżki kariery oraz informację w zakresie dostępnych form wsparcia, oferowanych przez urzędy pracy w regionie.

źródło: WUP Kielce

Praca zdalna dla rodziców - wchodzą w życie nowe przepisy | M jak Mama