Galeria zdjęć

Wybory prezydenckie 2025. Te świętokrzyskie gminy to "mateczniki" Nawrockiego i PiS

2025-05-19 15:24

Karol Nawrocki, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, wygrał głosowanie w pierwszej turze wyborów prezydenckich w województwie świętokrzyskim. Sprawdziliśmy, w których gminach i powiatach osiągnął największe poparcie.

Spis treści

  1. Wybory prezydenckie 2025. Kto wygrał w świętokrzyskim?
  2. Wybory prezydenckie 2025. Tam Nawrocki zdobył największe poparcie
  3. Gmina Osiek. Ludność, historia, atuty

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się w niedzielę 18 maja. Najlepsze wyniki osiągnęli: Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) oraz Karol Nawrocki (popierany przez Prawo i Sprawiedliwość). Obaj zmierzą się ze sobą w drugiej turze wyborów, która odbędzie się 1 czerwca.

Wybory prezydenckie 2025. Kto wygrał w świętokrzyskim?

Jeśli chodzi o głosowanie w województwie świętokrzyskim, triumfował Nawrocki, który zdobył 39,94 procent głosów. Trzaskowski uzyskał 23,73 procent. Pierwszy z wymienionych zwyciężył we wszystkich powiatach, wyniki jasno wskazują, że wygrywał w mniejszych miastach oraz gminach. Trzaskowski był z kolei lepszy w największych, świętokrzyskich, najbardziej uprzemysłowionych ośrodkach - Kielcach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Skarżysku-Kamiennej i Starachowicach, a więc stolicy regionu oraz jego północnych częściach.

Widać tu pewną prawidłowość, bowiem Nawrocki triumfował w powiecie kieleckim a także na Ponidziu (południe województwa), zachodnich i wschodnich częściach regionu, gdzie bardziej niż przemysł rozwinięte jest rolnictwo. Taką sytuację można zresztą obserwować także przy okazji innych wyborów. Koalicja Obywatelska - jeśli wygrywa z PiS lub dzieli je najmniejszy dystans - to głównie w największych, świętokrzyskich miastach.

Zobacz poniżej wizualizację wyników wyborów prezydenckich w województwie świętokrzyskim (wyniki w zaokrągleniu).

Wybory prezydenckie 2025. Wyniki w świętokrzyskim

i

Autor: Opracowanie Piotr Stańczak

Wybory prezydenckie 2025. Tam Nawrocki zdobył największe poparcie

Szef Instytutu Pamięci Narodowej w wielu gminach przekroczył 50 procent poparcia lub też był bardzo blisko tej granicy. Te rejony świętokrzyskiego można nazwać zarówno jego "matecznikiem" jak też PiS-u, partii, która udzieliła mu poparcia. Najlepszy wynik "wyśrubował" w gminie Osiek w powiecie staszowskim, na południowo-wschodnim krańcu województwa.

W tych świętokrzyskich gminach Karol Nawrocki miał największe poparcie:

  1. Osiek (powiat staszowski) - 59,62
  2. Fałków (konecki) - 58,44
  3. Gnojno (buski) - 57,47
  4. Łagów (kielecki) - 56,45
  5. Iwaniska (opatowski) - 54,55
  6. Baćkowice (opatowski) - 54,19
  7. Bieliny (kielecki) - 53,14
  8. Radoszyce (konecki) - 52,40
  9. Kluczewsko (powiat włoszczowski) - 52,10 procent
  10. Imielno (jędrzejowski) - 51,25

W tych powiatach Karol Nawrocki zdobył największe poparcie:

  1. staszowski - 47,25 procent
  2. włoszczowski - 46,03
  3. opatowski - 45,94
  4. jędrzejowski - 45,27
  5. kazimierski - 44,48

Czytaj również:

ESKA_Świętokrzyskie. Wybory prezydenckie 2025 - Rafał Trzaskowski w Skarżysku

Gmina Osiek. Ludność, historia, atuty

Gmina Osiek zajmuje powierzchnię niespełna 13 tysięcy hektarów. W północnej oraz południowo-zachodniej części przeważają głównie lasy, natomiast na wschodzie tereny rolnicze z żyznymi glebami. W samym Osieku, pod koniec 2023 roku mieszkało około 1959 osób (dane: Polska w liczbach), z kolei w całej gminie (łącznie w mieście i siedemnastu sołectwach) niespełna siedem tysięcy.

- Centrum gminy stanowi miasto Osiek – z rynkiem stanowiącym centrum miasta i gminy oraz zabytkowym kościołem. Wsie mają charakter ulicówek, jedynie miejscowość Długołęka ma kształt podkowy gdyż położna jest wzdłuż dawnego meandra Wisły. W centrum gminy usytuowana jest kopalnia siarki Osiek, zatrudniając około 100 osób - czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Osiek.

Ciekawostki, dane i historia gminy Osiek:

  • Jest tam 5 publicznych szkół‚ podstawowych, 1 przedszkole publiczne oraz Zespół‚ Szkół w Osieku.
  • tereny przyrodnicze są wpisane do Krajowej Sieci Ekologicznej ECONET-POLSKA.
  • Pierwsza wzmianka o Osieku, o czym pisze ks. Jan Wiśniewski, pochodzi z roku 1020. Przytacza fakt, iż wieś Osiek dał benedyktynom świętokrzyskim król Bolesław Chrobry.
  • Około 1270 roku Osiek staje się z kolei własnością księcia sandomiersko-małopolskiego Bolesława Wstydliwego.
  • W 1410 r. zbudowany został nowy kościół przez ks. Pawła Śmiłowski herbu Ostoja. Ten kościół z kolei służył do początku lat 40-tych XIX wieku.
  • 14 marca 1430 roku w Sandomierzu król Władysław Jagiełło lokuje Osiek na prawie magdeburskim, przenosząc go na to prawo z wcześniejszego prawa polskiego.
  • W 1869 roku Osiek w wyniku carskich popowstaniowych represji traci na 125 lat uzyskane w XV wieku prawa miejskie. W ten sposób został zdegradowany do roli podrzędnej, ubogiej miejscowości o rolniczo-rzemieślniczym charakterze.
  • 10 – 11 września 1939 roku rozegrała się krwawa bitwa o tzw. Przedmoście Osiek, której zasadniczym celem była obrona przeprawy na Wiśle w rejonie Baranowa Sandomierskiego i Gągolina, poprzez którą miała się dokonać ewakuacja polskich oddziałów GO „Jagmin”.
  • W 1993 r. rozpoczęła oswoją działalność obecnie jedyna na świecie kopalnia siarki Osiek, co było realizacją decyzji podjętej przez gremia rządowe w 1984 r.
  • 1 lipca 1994 po 125 latach Osiek staraniem władz samorządowych odzyskał prawa miejskie. (Źródło: www.gmina-osiek.pl).
Kielce Radio ESKA Google News
QUIZ. Jak dobrze znasz Ponidzie, miejsca i ciekawostki z nim związane? Sprawdź
Pytanie 1 z 10
W złoża jakiego minerału szczególnie obfituje Ponidzie?