Wybory samorządowe 2024. Tak kandydaci walczą o władzę w Kielcach! Zdjęcie z muzykiem w tunelu dworcowym, wizyta na bazarach, w studiu jogi - pomysłów im nie brakuje

i

Autor: Piotr Stańczak

Z miasta

Wybory samorządowe 2024. Tak kandydaci walczą o władzę w Kielcach! Zdjęcie z muzykiem w tunelu, bazary, studio jogi - pomysłów im nie brakuje

2024-02-27 8:50

Przed nami wybory samorządowe, odbędą się 7 i 21 kwietnia tego roku. Kandydaci na stanowisko prezydenta Kielc szukają różnych sposobów, aby przekonać do siebie mieszkańców. Jakich?

W wyborach samorządowych mieszkańcy wyłonią wójtów, burmistrzów, prezydentów, radnych powiatów oraz sejmików wojewódzkich. W przypadku trzech pierwszych głosowanie odbędzie się 7 kwietnia oraz - tam, gdzie to będzie konieczne, jeśli kandydat nie uzyska 50-procentowego poparcia - 21 kwietnia (termin drugiej tury).

Kandydaci na prezydenta Kielc

Jak dotąd w Kielcach do walki o prezydenturę zgłosiła się oficjalnie szóstka kandydatów. Są to (w kolejności alfabetycznej):

  • Maciej Bursztein - Stowarzyszenie Przyjazne Kielce
  • Marcin Chłodnicki - Lewica
  • Adam Cyrański - Trzecia Droga (PSL i Polska 2050)
  • Marcin Stępniewski - Prawo i Sprawiedliwość
  • Kamil Suchański - Bezpartyjni i Niezależni
  • Agata Wojda - Koalicja Obywatelska

Obecny prezydent Kielc Bogdan Wenta nie ubiega się o następną kadencję (rządzi miastem od jesieni 2018 roku), obecna kończy się 30 kwietnia.

Walentynki, mecze i social media

Kampania rozkręca się z dnia na dzień i kandydaci stają się coraz bardziej aktywni. Niespodzianek jeśli chodzi o dotychczasowe nazwiska chętnych do prezydentury nie ma, są to znani w Kielcach i regionie lokalni politycy, samorządowcy czy przedsiębiorcy (albo łączący obie te funkcje). Obecnie można ich spotkać w różnych miejscach miasta, rozdają ulotki, rozmawiają mieszkańców, próbują przekonywać ich do swojego programu.

Wielu udaje się choćby na mecze piłkarzy Korony Kielce, szczypiornistów Industrii, nie próżnowali też w Tłusty Czwartek czy Walentynki. Dowiadujemy się np. gdzie kupują pączki, owoce i warzywa lub jakie miejsca preferują do biegania. Aktywność w mediach społecznościowych to już "normalka", na profilach kandydatów jest mnóstwo zdjęć, filmów, tak zwanych rolek. Próbują w różny sposób dotrzeć do kielczan, niekiedy w oryginalny sposób.

Zdjęcie z muzykiem w tunelu

Maciej Bursztein, który jako pierwszy otwarcie zadeklarował chęć startu w wyścigu o fotel prezydenta, na swoim profilu na Facebooku zamieścił między innymi zdjęcie z Maćkiem, ulicznym muzykiem grającym w tunelu pod dworcem PKP w Kielcach. - Chwilę pogadaliśmy o jego życiu, jak się potoczyło. Przez lata grał w Amsterdamie, wrócił do Kielc, ale myśli o wyjeździe... Mam nadzieję, że udało mi się go przekonać, żeby dał Kielcom szansę, mam nadzieję, że wy też ją dacie - napisał Bursztein.

Bursztein, wśród innych zdjęć, zamieścił też to z jednego z placów zabaw, gdzie po opadach deszczu zalegały kałuże wody. Obecny radny miejski dodał przy tym opis, że wodne place zabaw w mieście wyobraża sobie inaczej od tych, które zobaczył.

Wyprawa na bazary

Kamil Suchański, startujący z własnego komitetu Bezpartyjni Koalicja dla Kielc, również aktualny radny miejski, nakręcił z kolei film ze swojej wizyty na popularnych bazarach przy ulicy Seminaryjskiej, gdzie kupuje warzywa i owoce. Razem z małżonką Katarzyną (także zasiadającą w kieleckiej radzie) odwiedza różne miejsca, w Walentynki rozdawał na przykład mieszkańcom czerwone balony w kształcie serduszek, zaś w Tłusty Czwartek - a jakże - pączki. Suchańskich można było zobaczyć też na przedpremierze filmu "Sami swoi. Początek" w Kinie Helios w Galerii Echo.

Studio jogi i czytanie

Aktywną kampanię prowadzi też Agata Wojda z Koalicji Obywatelskiej, rok temu jeszcze wiceprezydentka Kielc, obecnie doradczyni wojewody świętokrzyskiego. Odwiedza różne miejsca i spotyka się z ludźmi, w ostatnich dniach udała się m.in. do Kameralnego Studia Jogi, tam czytała bajki oraz przyłączyła się do zbiórki darów dla bezdomnych zwierząt.

Robota przy Tłustym Czwartku

Marcin Stępniewski, kolejny z miejskich rajców, oficjalnie został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w poniedziałek 26 lutego. Podobnie jak wyżej wymienieni, jest także bardzo aktywny w mediach społecznościowych, odwiedza różne miejsca. Kilka tygodni temu pokazał też, jak przygotowywał się do Tłustego Czwartku. - Dopiero wróciłem do domu po spotkaniach z Kielczanami, a tu czeka kolejna robota - napisał, prezentując swoje zdjęcie z różnymi produktami. Przypomnijmy, wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy oficjalnie, że będzie kandydował na prezydenta.

Troska o cholesterol

Marcin Chłodnicki z Lewicy, jeśli zamieszcza informacje o swojej pracy w mediach społecznościowych, to dotyczą one głównie jego bieżących obowiązków czy wydarzeń, w których bierze udział jako obecny wiceprezydent Kielc. Ostatnio zamieścił natomiast posta z okolic Stadionu Leśnego, w stroju biegacza. - Na rubieżach okręgu wyborczego w trosce o niższy cholesterol - napisał.

Gdzie kupić pączki?

Adam Cyrański, który o prezydenturę ubiega się z listy Trzeciej Drogi (Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050) także ruszył z kampanią wyborczą, w ostatnich tygodniach stał się aktywny w social mediach, zamieszcza mnóstwo nagrań, gdzie prezentuje swój program, choćby z ulic, które są pełne dziur. Podobnie jak wielu jego jego poprzedników, nie omieszkał pokazać, jak spędzał Tłusty Czwartek i gdzie zaopatrywał się w pączki.

Kandydaci na prezydenta Kielc (stan na 26 lutego 2024) - zobacz galerię zdjęć poniżej:

Świętokrzyskie. Kibice Korony Kielce na meczu z Legią Warszawa w PKO BP Ekstraklasie