Wyrusz w niezapomnianą podróż. Święta Katarzyna i ukryte skarby Gór Świętokrzyskich czekają!

2025-07-18 14:23

Góry Świętokrzyskie to region o niezwykłym uroku, a Święta Katarzyna, położona w gminie Bodzentyn, stanowi prawdziwe serce tego obszaru. To miejsce przyciąga turystów z całej Polski, odpoczywających od miejskiego zgiełku. Wędrując po najsłynniejszych zakątkach województwa, wiele osób rozpoczyna swoją przygodę właśnie tutaj

  • Święta Katarzyna, położona w sercu Gór Świętokrzyskich, jest głównym punktem startowym dla turystów, oferującym bogate zaplecze usługowe.
  • Miejscowość, wzbogacona o nowy parking, stanowi idealną bazę wypadową do zwiedzania regionu, w tym Muzeum Minerałów i Skamieniałości.
  • Święta Katarzyna to najpopularniejsze miejsce do rozpoczęcia wędrówki na Łysicę, najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, będący częścią Korony Gór Polski.
  • Dowiedz się, jak przygotować się do zdobycia Łysicy i co jeszcze czeka na Ciebie w otoczeniu Puszczy Jodłowej!

Święta Katarzyna – Brama do Przygody

Nazwa miejscowości nawiązuje do Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, chrześcijańskiej męczennicy. Dzisiejsza Święta Katarzyna to tętniąca życiem osada, gdzie turystyka i usługi są głównym źródłem dochodu dla około trzech tysięcy mieszkańców. Główną ulicą jest Kielecka, przy której kwitnie agroturystyka, handel, gastronomia oraz wypożyczalnie rowerów.

W ostatnich latach z myślą o turystach powstał tu także nowy, płatny parking przy ulicy Kieleckiej 27, mieszczący 60 miejsc postojowych, w tym trzy dla osób niepełnosprawnych, a także wyznaczoną lokalizację dla autobusów. Jest to część szerszego projektu "Zwiększenie atrakcyjności i konkurencyjności Gór Świętokrzyskich", realizowanego przez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich i sfinansowanego głównie z Rządowego Polskiego Ładu.

Podczas pobytu w Świętej Katarzynie warto odwiedzić Muzeum Minerałów i Skamieniałości Ewy i Dariusza Siemońskich, gdzie można podziwiać okazy z całego świata, Polski, a zwłaszcza z Gór Świętokrzyskich. To popularny punkt wycieczek dla grup szkolnych.

Na zdjęciu poniżej ulica Kielecka w Świętej Katarzynie.

Święta Katarzyna

i

Autor: Piotr Stańczak Ulica Kielecka w Świętej Katarzynie

Łysica – królowa Gór Świętokrzyskich 

Święta Katarzyna jest naturalnym przystankiem i najpopularniejszym punktem startowym do zdobycia Łysicy – najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich, wznoszącego się na wysokość 614 metrów nad poziomem morza. Łysica to nie tylko symbol regionu, ale także najniższy z 28 szczytów zaliczanych do Korony Gór Polskich. Drugi co do wysokości szczyt regionu, Łysa Góra (Święty Krzyż), ma 592 metry n.p.m.

Wejście na Łysicę rozpoczyna się zazwyczaj w Świętej Katarzynie, tuż obok zakonu sióstr bernardynek, gdzie można zaparkować samochód, kupić pamiątki i przygotować się do drogi. Bilet normalny kosztuje 10 złotych, ulgowy – 7 złotych, a można je nabyć w kasie na miejscu lub online przez stronę Świętokrzyskiego Parku Narodowego swpn.gov.pl.

Galerię zdjęć Łysicy z wejścia na Łysicę możecie zobaczyć poniżej.

Turysto - o tym musisz pamiętać

Sama wędrówka na szczyt i z powrotem zajmuje około dwóch do trzech godzin, pozwalając na aktywny wypoczynek i delektowanie się świeżym powietrzem.

Szlak jest wymagający i kamienisty, dlatego należy zachować ostrożność. Przed wyruszeniem koniecznie sprawdź prognozę pogody, zabierz prowiant, zapas wody, podręczną apteczkę oraz naładowany telefon z powerbankiem. Pamiętaj, że na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego nie wolno zbierać ani niszczyć grzybów. Na szlaku spotkać można turystów w różnym wieku, całe rodziny i grupy znajomych, w tym wielu zdobywających pieczątki do Korony Gór Polskich.

Puszcza Jodłowa i Przyroda Świętokrzyska

W drodze do Świętej Katarzyny, zwłaszcza z Bodzentyna przez Podgórze, można podziwiać piękne widoki i zanurzyć się w niepowtarzalnym zapachu Puszczy Jodłowej.

Kiedy kończy się Podgórze, rozpoczyna się teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie przeważa jodła, ale rosną tu także cis pospolity, buk zwyczajny oraz dąb szypułkowy i bezszypułkowy. Rzadziej spotyka się topolę, brzozę czy świerka. Co najważniejsze, w Górach Świętokrzyskich przyroda gospodaruje się sama, bez udziału człowieka.

Na zdjęciu poniżej autor tekstu już na szczycie Łysicy!

Szczyt Łysicy

i

Autor: Piotr Stańczak Piotr Stańczak, dziennikarz serwisu kielce.eska.pl na szczycie Łysicy.

Inne atrakcje w Gór Świętokrzyskich

Poza Świętą Katarzyną, region Gór Świętokrzyskich oferuje wiele innych fascynujących miejsc:

  • Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno – zlokalizowany w podkieleckiej gminie Górno, to jedna z najpopularniejszych atrakcji województwa. W Alei Miniatur można podziwiać repliki słynnych obiektów, takich jak Opera w Sydney, Plac Świętego Piotra w Watykanie, nowojorskie wieże World Trade Center, Koloseum w Rzymie, Most Rialto w Wenecji, Biały Dom czy Wodospad Niagara. Kompleks oferuje także Park Linowy, Lunapark, Kino 6D, Park Papug, wypożyczalnię rowerów elektrycznych E-BikePass, a zimą zamienia się w stację narciarską. Aktualny cennik dostępny jest na stronie sabatkrajno.pl.
  • Zalew w Wilkowie w gminie Bodzentyn – to wizytówka tej miejscowości, latem bardzo popularna wśród turystów, idealna na spacery i przejażdżki rowerowe.
  • Łysa Góra i klasztor na Świętym Krzyżu – drugi pod względem wysokości szczyt regionu, z charakterystycznym klasztorem. 
  • Szklany Dom w Ciekotach. Tam swoje dzieciństwo i młodość spędził
  • Lotnisko w Masłowie, gdzie zajęcia prowadzi Aeroklub Kielecki.
  • Osada Średniowieczna i Zagroda Harmonia w Hucie Szklanej. Miejscowość położona jest w gminie Bieliny, u stóp Łysej Góry i Świętego Krzyża.

Góry Świętokrzyskie i ich okolice to idealny kierunek dla każdego, kto szuka połączenia aktywnego wypoczynku z obcowaniem z piękną, dziką przyrodą oraz pragnie odkryć bogactwo kulturowe i historyczne regionu. Niezależnie od pory roku, te tereny mają wiele do zaoferowania, czekając na kolejnych odkrywców.

Poniżej galeria zdjęć największych atrakcji Sabatu Krajno.

Świętokrzyskie. Turyści na Łysicy, najwyższym szczycie Kielecczyzny
Pocztówka z podróży
Mikrowyprawy z Warszawy
Co wiesz o powiecie kieleckim? Sprawdź, czy znasz gminy, historię i atrakcje
Pytanie 1 z 10
W której gminie powiatu kieleckiego znajduje się miejscowość Micigózd?