- Święta Katarzyna, położona w sercu Gór Świętokrzyskich, jest głównym punktem startowym dla turystów, oferującym bogate zaplecze usługowe.
- Miejscowość, wzbogacona o nowy parking, stanowi idealną bazę wypadową do zwiedzania regionu, w tym Muzeum Minerałów i Skamieniałości.
- Święta Katarzyna to najpopularniejsze miejsce do rozpoczęcia wędrówki na Łysicę, najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, będący częścią Korony Gór Polski.
- Dowiedz się, jak przygotować się do zdobycia Łysicy i co jeszcze czeka na Ciebie w otoczeniu Puszczy Jodłowej!
Święta Katarzyna – Brama do Przygody
Nazwa miejscowości nawiązuje do Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, chrześcijańskiej męczennicy. Dzisiejsza Święta Katarzyna to tętniąca życiem osada, gdzie turystyka i usługi są głównym źródłem dochodu dla około trzech tysięcy mieszkańców. Główną ulicą jest Kielecka, przy której kwitnie agroturystyka, handel, gastronomia oraz wypożyczalnie rowerów.
W ostatnich latach z myślą o turystach powstał tu także nowy, płatny parking przy ulicy Kieleckiej 27, mieszczący 60 miejsc postojowych, w tym trzy dla osób niepełnosprawnych, a także wyznaczoną lokalizację dla autobusów. Jest to część szerszego projektu "Zwiększenie atrakcyjności i konkurencyjności Gór Świętokrzyskich", realizowanego przez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich i sfinansowanego głównie z Rządowego Polskiego Ładu.
Podczas pobytu w Świętej Katarzynie warto odwiedzić Muzeum Minerałów i Skamieniałości Ewy i Dariusza Siemońskich, gdzie można podziwiać okazy z całego świata, Polski, a zwłaszcza z Gór Świętokrzyskich. To popularny punkt wycieczek dla grup szkolnych.
Na zdjęciu poniżej ulica Kielecka w Świętej Katarzynie.

i
Łysica – królowa Gór Świętokrzyskich
Święta Katarzyna jest naturalnym przystankiem i najpopularniejszym punktem startowym do zdobycia Łysicy – najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich, wznoszącego się na wysokość 614 metrów nad poziomem morza. Łysica to nie tylko symbol regionu, ale także najniższy z 28 szczytów zaliczanych do Korony Gór Polskich. Drugi co do wysokości szczyt regionu, Łysa Góra (Święty Krzyż), ma 592 metry n.p.m.
Wejście na Łysicę rozpoczyna się zazwyczaj w Świętej Katarzynie, tuż obok zakonu sióstr bernardynek, gdzie można zaparkować samochód, kupić pamiątki i przygotować się do drogi. Bilet normalny kosztuje 10 złotych, ulgowy – 7 złotych, a można je nabyć w kasie na miejscu lub online przez stronę Świętokrzyskiego Parku Narodowego swpn.gov.pl.
Galerię zdjęć Łysicy z wejścia na Łysicę możecie zobaczyć poniżej.
Turysto - o tym musisz pamiętać
Sama wędrówka na szczyt i z powrotem zajmuje około dwóch do trzech godzin, pozwalając na aktywny wypoczynek i delektowanie się świeżym powietrzem.
Szlak jest wymagający i kamienisty, dlatego należy zachować ostrożność. Przed wyruszeniem koniecznie sprawdź prognozę pogody, zabierz prowiant, zapas wody, podręczną apteczkę oraz naładowany telefon z powerbankiem. Pamiętaj, że na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego nie wolno zbierać ani niszczyć grzybów. Na szlaku spotkać można turystów w różnym wieku, całe rodziny i grupy znajomych, w tym wielu zdobywających pieczątki do Korony Gór Polskich.
Puszcza Jodłowa i Przyroda Świętokrzyska
W drodze do Świętej Katarzyny, zwłaszcza z Bodzentyna przez Podgórze, można podziwiać piękne widoki i zanurzyć się w niepowtarzalnym zapachu Puszczy Jodłowej.
Kiedy kończy się Podgórze, rozpoczyna się teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie przeważa jodła, ale rosną tu także cis pospolity, buk zwyczajny oraz dąb szypułkowy i bezszypułkowy. Rzadziej spotyka się topolę, brzozę czy świerka. Co najważniejsze, w Górach Świętokrzyskich przyroda gospodaruje się sama, bez udziału człowieka.
Na zdjęciu poniżej autor tekstu już na szczycie Łysicy!

i
Inne atrakcje w Gór Świętokrzyskich
Poza Świętą Katarzyną, region Gór Świętokrzyskich oferuje wiele innych fascynujących miejsc:
- Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno – zlokalizowany w podkieleckiej gminie Górno, to jedna z najpopularniejszych atrakcji województwa. W Alei Miniatur można podziwiać repliki słynnych obiektów, takich jak Opera w Sydney, Plac Świętego Piotra w Watykanie, nowojorskie wieże World Trade Center, Koloseum w Rzymie, Most Rialto w Wenecji, Biały Dom czy Wodospad Niagara. Kompleks oferuje także Park Linowy, Lunapark, Kino 6D, Park Papug, wypożyczalnię rowerów elektrycznych E-BikePass, a zimą zamienia się w stację narciarską. Aktualny cennik dostępny jest na stronie sabatkrajno.pl.
- Zalew w Wilkowie w gminie Bodzentyn – to wizytówka tej miejscowości, latem bardzo popularna wśród turystów, idealna na spacery i przejażdżki rowerowe.
- Łysa Góra i klasztor na Świętym Krzyżu – drugi pod względem wysokości szczyt regionu, z charakterystycznym klasztorem.
- Szklany Dom w Ciekotach. Tam swoje dzieciństwo i młodość spędził
- Lotnisko w Masłowie, gdzie zajęcia prowadzi Aeroklub Kielecki.
- Osada Średniowieczna i Zagroda Harmonia w Hucie Szklanej. Miejscowość położona jest w gminie Bieliny, u stóp Łysej Góry i Świętego Krzyża.
Góry Świętokrzyskie i ich okolice to idealny kierunek dla każdego, kto szuka połączenia aktywnego wypoczynku z obcowaniem z piękną, dziką przyrodą oraz pragnie odkryć bogactwo kulturowe i historyczne regionu. Niezależnie od pory roku, te tereny mają wiele do zaoferowania, czekając na kolejnych odkrywców.
Poniżej galeria zdjęć największych atrakcji Sabatu Krajno.
