Biograficzna wystawa prezentuje postać Wincentego Witosa – wybitnego polityka, który urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach w powiecie tarnowskim.
- Choć nie zdobył formalnego wykształcenia, już w dzieciństwie nauczył się ciężkiej pracy i konsekwencji w realizacji celów. Od młodości angażował się też w działalność społeczną, stopniowo poszerzając jej horyzonty - zaznacza Dariusz Skrzyniarz z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Przypomnijmy, że jeszcze przed wybuchem I wojny światowej Witos stał się jednym z liderów ruchu ludowego, został posłem na Sejm Krajowy we Lwowie i do Rady Państwa w Wiedniu. Swoją pozycję wykorzystywał do działań zmierzających do odzyskania niepodległości, a w odrodzonej Polsce trzykrotnie obejmował urząd premiera.
- Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich polityków, nigdy nie oderwał się od chłopskich korzeni i stał się niekwestionowanym autorytetem ruchu ludowego, również dla kolejnych pokoleń - dodaje Skrzyniarz.
Wystawa w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Kielcach będzie dostępna do 29 lutego. W jej ramach odbędzie się też specjalna debata. - Punktem wyjścia ma być przemówienie Witosa, jakie wygłosił w Kielcach 21 maja 1939 r. Debatować będą zarówno historycy z IPN-u, jak i innych instytucji - mówi Dariusz Skrzyniarz.
Początek tej debaty już w najbliższy poniedziałek o godz. 16. Wstęp, tak jak na wystawę, jest bezpłatny.