Galeria zdjęć

Z krzyżem weszli na słynny szczyt. Setki osób wzięły udział w ekstremalnej wędrówce

2025-04-19 7:43

To jedna z najstarszych i zarazem najtrudniejszych dróg krzyżowych w Polsce. W Wielki Piątek mieszkańcy Nowej Słupi, regionu oraz turyści uczestniczyli w ekstremalnej wędrówce na Święty Krzyż.

Z Nowej Słupi na Święty Krzyż

O godzinie 12 parafianie z Nowej Słupi wzięli udział w nabożeństwie w kościele pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca, który mieści się blisko tamtejszego rynku. Bezpośrednio po nim ruszyli ulicą Świętokrzyską w kierunku Łysej Góry, zatrzymując się w czasie drogi krzyżowej przy poszczególnych stacjach. Krzyż, symbolizujący śmierć Chrystusa, nieśli kolejno przedstawiciele różnych grup, służb, czy organizacji, księża, mężczyźni, kobiety, młodzież. 

Modlitwa, zaduma i zmęczenie

Uczestnikom towarzyszyła modlitwa, zaduma i... zmęczenie. To ostatnie przyszło szybko, bok od kościoła parafialnego droga wiodła już tylko do góry. Wędrówka była tym trudniejsza, kiedy uczestnicy weszli już na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Nową Słupią od słynnego klasztoru na Świętym Krzyżu dzielą około dwa kilometry.

Droga ta nazywana jest "królewską". Ostatnim etapem uroczystości jest wielkopiątkowe nabożeństwo w bazylice, położonej na szczycie Łysej Góry, na wysokości niespełna 600 metrów nad poziomem morza.

Ta droga krzyżowa ma ponad 400 lat!

To jedna z najstarszych dróg krzyżowych w Polsce W 1608 roku utworzył ją opat Antoni Maliszewski. W 2004 roku erygował ją ówczesny biskup sandomierski Andrzej Dzięga. Po wcześniejszej, historycznej drodze pozostały dwie murowane kapliczki, widoczne ze szlaku "droga królewska". Autorem drewnianych stacji jest Aleksander Kucharski, nawiązują one do ciesielki regionu świętokrzyskiego. Odnowy doczekały się w 2007 roku, dzięki staraniom Miasta i Gminy Nowa Słupia.

Trzy znajdują się jeszcze w Nowej Słupi - obok kościoła pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca, przy Domu Opata i Muzeum Starożytnego Hutnictwa. Kolejne siedem mamy przy drodze królewskiej, już na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, ostatnie cztery mieszczą się na polanie obok klasztoru na Świętym Krzyżu.

Zwieńczeniem ponad 2-kilometrowego marszu są uroczystości Misterium Męki Pańskiej w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, które rozpoczynają się zwykle o godzinie 15.00.

Zobaczcie galerię zdjęć z tegorocznej drogi krzyżowej z Nowej Słupi na Święty Krzyż.

Kielce Radio ESKA Google News
Świętokrzyskie. 56. Dymarki w Nowej Słupi z wieloma atrakcjami
QUIZ. Góry Świętokrzyskie - miejsca, ludzie i legendy. Czy znasz je dobrze?
Pytanie 1 z 10
Czy węgierski królewicz, Święty Emeryk, przebywający przed wiekami w Górach Świętokrzyskich, poznał osobiście polskiego króla Bolesława Krzywoustego?