Za nielegalną wycinkę drzew możesz dostać karę. Co mówią przepisy?

i

Autor: Pixabay

Za nielegalną wycinkę drzew możesz dostać karę. Co mówią przepisy?

2023-03-02 11:03

Od 2023 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące wycinki drzew. Określają one między innymi kary, jakie grożą za nielegalne wycięcie.

Od 27 stycznia tego roku gminy przyjmują od mieszkańców wnioski o usunięcie drzewa w wersji papierowej, ale również przez internet. Wzory wniosków mają być ujednolicone w całej Polsce.

- Inna ze zmian polega na skróceniu do 14 dni (z 21) terminu na dokonanie przez organ oględzin zgłoszonych do wycinki drzew, a także do 7 dni (z 14) termin na wniesienie przez organ ewentualnego sprzeciwu. Wprowadza się także ustawowy 14-dniowy termin na rozpoznanie odwołania od sprzeciwu wniesionego przez organ - informuje branżowy serwis sadyogrody.pl.

Wycinka drzew 2023. Kiedy niepotrzebne jest zezwolenie?

Bez zezwolenia można wycinać drzewa drzewa, których obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm nie przekracza:  

  • 80 centymetrów w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
  • 65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
  • 50 cm w przypadku pozostałych gatunków.

Możemy również wyciąć krzew albo krzewy rosnące w skupisku o powierzchni do 25 metrów kwadratowych. Jeśli drzewa zostały wywrócone bądź połamane w czasie np. wichury czy burzy lub innej katastrofy, mogą zostać wycięte bez pozwolenia.

Zezwolenie będzie potrzebne do wycinki drzew których obwód dnia mierzony na wysokości 5 cm przekroczy 80 cm w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego; 65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm w przypadku pozostałych gatunków.

Kto wymierza kary za nielegalną wycinkę?

Nie możemy również wycinać drzew które stanowią zadrzewienie śródpolne, nadwodne lub przydrożne w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu. 

Wójt, burmistrz albo prezydent miasta wymierza administracyjną karę pieniężną za: usunięcie drzewa lub krzewu bez zezwolenia, bez zgody posiadacza nieruchomości, za usunięcie drzewa pomimo sprzeciwu urzędu oraz wykonanie tego bez zgłoszenia.

Podstawą do ustalenia kar za wycinkę drzew jest wysokość opłat za legalną wycinkę drzew. Wysokość stawek jest dostępna w Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów. Opłaty są naliczane według stawki w złotych za 1 cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew.

Wyprzedził radiowóz na pasach! Dostał bolesną lekcję. Jest nagranie