Galeria zdjęć

Zmodernizują galerię widokową w Górach Świętokrzyskich. Rocznie odwiedza ją nawet 200 tysięcy turystów

2025-02-28 11:00

Około 1,4 miliona złotych ma kosztować remont galerii widokowej na Świętym Krzyżu. Stąd można podziwiać gołoborze, ale także piękne widoki na okoliczne miasta i miejscowości. Ile czasu potrwa inwestycja?

Spis treści

  1. Turyści uwielbiają świętokrzyskie Gołoborze
  2. Park chce zwiększyć dostępność
  3. Święty Krzyż. Legendy, historia i atrakcje
  4. Słynna wieża symbolem regionu

Turyści uwielbiają świętokrzyskie Gołoborze

- Planowane prace mają zwiększyć dostępność platformy widokowej dla wszystkich turystów, a szczególnie osób niepełnosprawnych oraz starszych, które poruszają się na wózkach. Gołoborze na Łysej Górze jest wizytówką Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Nie dziwi więc, że od lat jest licznie odwiedzane przez turystów. W oglądaniu tego wyjątkowego miejsca pomaga specjalnie skonstruowana galeria widokowa. Szacuje się, że rocznie może z niej korzystać nawet 200 tysięcy turystów - informuje Starostwo Powiatowe w Kielcach na swojej facebookowej stronie. 

Park chce zwiększyć dostępność

Świętokrzyski Park Narodowy, który zarządza tym terenem, chce poprawić dostępność do platformy widokowej. Chodzi o to, aby unikatowe Gołoborze mogli oglądać także ci turyści, którzy mają problem z samodzielnym poruszeniem się. 

– Z myślą o osobach niepełnosprawnych planujemy przede wszystkim zamontować platformę przyschodową oraz zmodernizować nawierzchnię by można było łatwiej dotrzeć do obiektu – informuje Jan Reklewski, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego, cytowany przez stronę internetową powiatu kieleckiego.

Modernizacja galerii widokowej ma potrwać w latach 2025-27 i pochłonie około 1,4 miliona złotych. 

Świętokrzyskie. W Nowej Słupi powstanie Centrum Edukacyjne

Święty Krzyż. Legendy, historia i atrakcje

Łysa Góra, mająca wysokość 595 metrów nad poziomem morza, od wieków owiana jest legendami o sabatach czarownic. Według dawnych wierzeń, w nocy przy pełni księżyca na szczyt gromadziły się wiedźmy z całej Polski, aby odprawiać swoje rytuały. Mówiono, że czarownice przylatywały na miotłach, tańczyły wokół ognisk, składały ofiary bóstwom pogańskim i odprawiały czary.

Łysa Góra była uważana za miejsce mocy, gdzie magia łączyła się z naturą. Dziś pozostały już tylko legenda, inspirujące dla opowieści i wydarzeń turystycznych w regionie. Czarownica latająca na miotle stała się jednym z jego symboli. Łysa Góra jeszcze przed Chrztem Polski była miejscem obrzędów innych religii, zachował się tu wał kultowy, który powstał na przełomie VIII i IX wieku.

Historyczną wizytówką tego miejsca jest Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. To najstarsze sanktuarium w Polsce. Dokładna data założenia klasztoru na Świętym Krzyżu nie jest znana, choć najstarsze wzmianki o Benedyktynach w tym miejscu odnoszą się jeszcze do czasów panowania króla Bolesława Chrobrego, który - jak podaje kronikarz Jan Długosz - w 1006 roku sprowadził tu Benedyktynów z Monte Cassino. Współcześni historycy wskazują, że opactwo na Łysej Górze powstało na początku XII wieku za panowania króla Bolesława Krzywoustego.

Więcej o Świętym Krzyżu i tamtejszych atrakcjach przeczytacie tutaj:

Słynna wieża symbolem regionu

Kolejnym symbolem tego miejsca, choć niedostępnym dla turystów jest wieża Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Kielce - Święty Krzyż. Jej budowa zakończyła się w 1964 roku. Ma 154 metry wysokości. Z sygnału radiowego i telewizyjnego na Świętym Krzyżu korzystają odbiorcy z całego województwa świętokrzyskiego oraz części ościennych regionów: lubelskiego, podkarpackiego, łódzkiego, mazowieckiego czy śląskiego. Odbiór stacji radiowych i telewizyjnych jest możliwy w promieniu około 150 kilometrów lub większym.

Turyści mogą podziwiać widoki z sąsiedniej wieży klasztornej.

Czytaj również:

Kielce Radio ESKA Google News

Zobacz piękne widoki ze Świętego Krzyża.

QUIZ. Góry Świętokrzyskie - miejsca, ludzie i legendy. Czy znasz je dobrze?
Pytanie 1 z 10
Czy węgierski królewicz, Święty Emeryk, przebywający przed wiekami w Górach Świętokrzyskich, poznał osobiście polskiego króla Bolesława Krzywoustego?