Jaskinią zarządza obecnie Przedsiębiorstwo Turystyczne "Łysogóry" w Kielcach.
Jaskinia Raj z mamutami i Neandertalczykami
- Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów i rozpoczyna się w pawilonie, gdzie zorganizowana jest wystawa muzealna wprowadzająca turystów w tematykę krasu. Można zobaczyć tu znalezione w namulisku krzemienne narzędzia pracy człowieka neandertalskiego, zamieszkującego jaskinię około 50.000 lat temu, a także szczątki prehistorycznych zwierząt – mamuta, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego – będących obiektem polowań i szukających w jaskini schronienia. W muzeum odtworzone zostało obozowisko rodziny neandertalskiej z trzema naturalnej wielkości postaciami - czytamy w opisie na stronie internetowej Jaskini Raj w Chęcinach.
To jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce, niemniej jednak jej zwiedzanie jest ograniczone. Odbywa się maksymalnie w 15-osobowych grupach z częstotliwością co 15 minut. Czas zwiedzania około 45 minut. W cenę biletu wliczona jest usługa przewodnika w języku polskim. Do jaskini mogą wejść tylko osoby powyżej 4 roku życia.
Poniżej mapa - jak dojechać do Jaskini Raj:
Ciekawostki na temat Jaskini Raj
- Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów
- Można zobaczyć tu narzędzia pracy człowieka neandertalskiego sprzed około 50.000 lat (Centrum Neandertalczyka nie jest dostępne w 2023 roku)
- W muzeum odtworzono obozowisko rodziny neandertalskiej z trzema naturalnej wielkości postaciami
- Można obejrzeć repliki czaszek ludzi pierwotnych
- Są tu szczątki prehistorycznych zwierząt – mamuta, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego
- Z pawilonu, do wnętrza jaskini prowadzi sztuczna sztolnia o długości 21 metrów
- Znajdują się tu: Komora Wstępna, Komora Złomowisk, Sala Kolumnowa, Sala Stalaktytowa
Na podstawie www.jaskiniaraj.pl.
Jaskinia Raj dla turystów. Kiedy można ją zwiedzać?
To jedno z ulubionych miejsc dla turystów odwiedzających województwo świętokrzyskie. Obok jaskini przebiega tak zwany czerwony szlak turystyczny. Zwiedzanie Raju można więc połączyć na przykład z odwiedzinami na Zamku Królewskim w Chęcinach. Jaskinię Raj można zwiedzać od wtorku do niedzieli w terminie od 15 stycznia do 15 listopada. Nie jest czynna w niedzielę wielkanocną oraz 1 listopada (Wszystkich Świętych), można ją natomiast zwiedzać 11 listopada.
Cennik biletów w Jaskini Raj na przełomie roku:
- 15 stycznia – 31 marca 25 złotych
- 1 kwietnia – 30 czerwca 30 zł
- 1 lipca – 31 sierpnia 35 zł
- 1 września – 15 listopada 30 zł
Od 15 listopada 2023 do 15 stycznia 2024 roku jaskinia będzie nieczynna dla zwiedzających. Regulamin zwiedzania oraz cennik na nowy rok będzie znany w najbliższych tygodniach.
Więcej informacji na temat dostępności Jaskini Raj można znaleźć pod numerem telefonu 41 346 55 18.
Gdzie na jesienny spacer w Kielcach? Zobacz popularne miejsca w galerii zdjęć poniżej: