We wtorek o godzinie 17.00 w Kielcach i regionie zawyją syreny, dźwięk potrwa około minutę. To symbol upamiętnienia wybuchu powstania, które rozpoczęło się właśnie o tej porze. Tradycją jest, że przechodnie zatrzymują się w czasie, kiedy słyszą dźwięk syren, miasto "zatrzymuje się" w zadumie.
Kielce upamiętnią Powstańców Warszawskich
W Kielcach odbędą się też uroczystości upamiętniające 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Ich program jest następujący:
- Godzina 15.45 – msza święta w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Kielcach.
- 16.45 – przemarsz uczestników uroczystości na Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów.
- 17.00 – uroczystości z udziałem Wojska Polskiego: sygnał syreny, podniesienie flagi, przemówienia, apel pamięci i salwa honorowa, modlitwa, składanie kwiatów.
Organizatorami uroczystości są: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, partnerami przedsięwzięcia są: Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych Kielce-Bukówka, 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Świętokrzyskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Urzędu Miasta Kielce oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Kielce. (Źródło: Urząd Miasta Kielce)
Rekonstruktorzy na ulicy Sienkiewicza
Jaki program uroczystości szykuje Instytut Pamięci Narodowej - Delegatura w Kielcach?
- Oficjalne uroczystości wesprze Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. O godzinie 17.00 przy ulicy Sienkiewicza w okolicy hotelu Bristol pojawi się grupa rekonstruktorów w strojach powstańczych, którzy będą rozdawali przechodniom ulotki Instytutu Pamięci Narodowej informujące o Powstaniu Warszawskim - informuje Dariusz Skrzyniarz, asystent prasowy delegatury IPN w Kielcach.
Wystawa i film w Kielcach
Do 10 września na Skwerze Stefana Żeromskiego Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach prezentuje wystawę pod tytułem „Armia Krajowa”. Przedstawione zostały na niej podstawowe zagadnienia związane z powstaniem i rozwojem Armii Krajowej, największej organizacji zbrojnej polskiego podziemia w czasie II wojny światowej. Ekspozycja porusza także temat działalności Zgrupowań AK „Ponury” – „Nurt” czy przebiegu Powstania Warszawskiego.
Ponadto wystawa „Polska Walcząca” prezentowana jest w Areszcie Śledczym w Kielcach. Kolejna ekspozycja będzie dostępna w Parku im. Adama Bienia w Staszowie. Mieszkańcy tego miasta i przyjezdni będą mogli obejrzeć wystawę „Powstanie Warszawskie” przez cały sierpień.
„Pierścionek z orłem w koronie” w reżyserii Andrzeja Wajdy będzie kolejną propozycją VIII Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”. Seans odbędzie się we wtorek 1 sierpnia 2023 roku o godzinie 18.00 w Kinie Fenomen mieszczącym się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Wstęp wolny.
To dramat historyczny w reżyserii jednego z najwybitniejszych polskich twórców filmowych przedstawia ostatnie dni Powstania Warszawskiego. Główny bohater, podchorąży Marcin, wycofuje się ze swoimi kompanami z ruin stolicy. Ranny powstaniec trafia do szpitala pod Warszawą, gdzie sanitariuszka Janina pomaga mu odnaleźć innych żołnierzy plutonu. Jednocześnie przełożony Marcina major Steinert próbuje go nakłonić do walki z sowietami. Młody żołnierz jednak traci nadzieję na powodzenie kolejnych walk i liczy na doprowadzenie do rozejmu z władzą ludową.
Film powstał na podstawie powieści Aleksandra Ścibora-Rylskiego pt. „Pierścionek z końskiego włosia”. Wystąpili w nim znani aktorzy filmowi i teatralni: Rafał Królikowski, Adrianna Biedrzyńska, Cezary Pazura, Piotr Bajor czy Mirosław Baka.
VIII edycję Przeglądu „Historia w Filmie” organizuje Delegatura IPN w Kielcach wraz z Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach.