Prezydent Bogdan Wenta nie boi się referendum w sprawie odwołania. Zaapelował do radnych

i

Autor: UM Kielce Będzie wniosek o referendum w sprawie odwołania Bogdana Wenty

Będzie wniosek o referendum w sprawie odwołania Bogdana Wenty

2020-09-08 11:47

Klub radnych Bezpartyjni i Niezależni w Radzie Miasta Kielce składa projekt uchwały dotyczący przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Bogdana Wenty ze stanowiska prezydenta Kielc. - Skoro także pan prezydent popiera tę inicjatywę, liczymy na jednomyślność podczas głosowania na najbliższej sesji – mówią radni.

W czwartek, 17 września – zgodnie z ustalonym dużo wcześniej kalendarzem pracy Rady Miasta Kielce – odbędzie się sesja plenarna. Korzystając ze statutowego prawa do inicjatywy uchwałodawczej radni z klubu Bezpartyjni i Niezależni kierują pod obrady projekt uchwały dotyczący przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Bogdana Wenty ze stanowiska prezydenta Kielc.

Jak podkreśla przewodnicząca klubu Bezpartyjni i Niezależni Katarzyna Suchańska, to naturalna konsekwencja wydarzeń z sesji Rady Miasta Kielce, która odbyła się 16 lipca. Bogdan Wenta nie otrzymał wówczas wotum zaufania. Taka sama sytuacja miała miejsce 27 czerwca 2019 r.

- Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym w przypadku nieudzielenia wójtowi wotum zaufania w dwóch kolejnych latach rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia wójtowi wotum zaufania drugi rok z rzędu. Takie są przesłanki formalnoprawne dla niniejszego projektu uchwały – mówi Katarzyna Suchańska.

W uzasadnieniu do projektu uchwały wskazano także argumenty merytoryczne. Jak napisano: „Według większości radnych Bogdan Wenta wykonuje swoje obowiązki w niewłaściwy sposób. Główny zarzut formułowany przez radnych pod adresem prezydenta Kielc dotyczy odstąpienia od realizacji programu wyborczego. Ponadto Bogdan Wenta nie wykazuje zdolności do wyciągania konstruktywnych wniosków z krytyki, a także zamyka się na dialog. Należy także wziąć pod uwagę fakt, iż 21 sierpnia bieżącego roku Bogdan Wenta publicznie apelował do radnych o głosowanie za referendum, a mieszkańców Kielc zachęcał do udziału w referendum. Niniejszy projekt uchwały posiada zatem rekomendację ze strony prezydenta Kielc”.

- W 2018 roku Bogdan Wenta zawarł dwie umowy, które utorowały mu drogę do zwycięstwa w wyborach prezydenta Kielc. Najważniejsza była umowa społeczna z kielczanami na realizację programu wyborczego. Druga dotyczyła ścisłej współpracy między Bogdanem Wentą a nami w celu skutecznego zarządzania miastem i zmieniania Kielc na lepsze po okresie wielkiej smuty. Tylko tyle i aż tyle. Niestety, Bogdan Wenta obie te umowy wyrzucił do kosza, a dziś stroi się w szaty ofiary brudnej gry politycznej. Tu nie ma polityki. To sytuacja zero-jedynkowa pod względem moralnym: albo się wypełnia umowy, albo nie. Bogdan Wenta ostentacyjnie nie wywiązuje się z umów. Nie ma miejsca dla takiej szulerki w przestrzeni publicznej – mówi radny Maciej Bursztein.

- Jak większość kielczan czuję się nie tylko rozczarowany, ale i oszukany przez Bogdana Wentę. Podjęliśmy wiele prób, by nawrócić Bogdana Wentę na właściwy kurs. Wszystkie próby zakończyły się fiaskiem, bo prezydent odrzucił opcję dialogu z radnymi, którzy mają do niego krytyczne uwagi. Możliwości porozumienia z Bogdanem Wentą wyczerpały się. Prezydent nie wykazuje woli współpracy i wybiera ścieżkę konfrontacji. Cierpi na tym interes Kielc i kielczan. Dlatego referendum jest dziś jedyną szansą na zakończenie tego wstydliwego rozdziału w historii Kielc, jakim jest prezydentura Bogdana Wenty. Pozwólmy kielczanom zabrać głos w tej sprawie – dodaje Maciej Bursztein.

- Złodziej krzyczy „łapać złodzieja” - to znane powiedzenie najlepiej opisuje działania Bogdana Wenty. Od samego początku nastawialiśmy się na współpracę i konsekwentną realizację programu wyborczego, bo na to umówiliśmy się między sobą i z mieszkańcami. Niestety, swoich największych sojuszników Bogdan Wenta potraktował jak największych wrogów. Z czego to wynika, nie wiem, nie jestem lekarzem. Wiem natomiast, że inne miasta idą do przodu, rozwijają się, a my utknęliśmy w miejscu. Winę ponosi za to Bogdan Wenta, który nie szuka porozumienia z radnymi tylko sam eskaluje napięcia i jednocześnie zarzuca radnym podgrzewanie emocji. To odwracanie kota ogonem – mówi przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański.

Kamil Suchański przypomina, że ze strony radnych była, jest i będzie pełna wola współpracy z Bogdanem Wentą wokół spraw najważniejszych dla miasta. - Lansowana przez prezydenta teza o złych czy złośliwych radnych nie wytrzymuje zderzenia z faktami. Rada Miasta przyjęła około 99 proc. projektów uchwał, jakie pod obrady skierował włodarz miasta. Jeśli odrzucaliśmy jakieś projekty, to dlatego, że albo były przygotowane niechlujnie, albo nie zostały poddane konsultacjom z radnymi, albo stały w sprzeczności z programem wyborczym. Zadaniem Rady Miasta jest kontrola poczynań prezydenta i jego służb i od tego ustawowego obowiązku nie zamierzamy się uchylać. Zostaliśmy wybrani przez kielczan, by stać na straży naszych wspólnych spraw. Bogdan Wenta nie potrafi tego zrozumieć. To się już nie zmieni, dlatego trzeba zmienić prezydenta – podkreśla Kamil Suchański.

- Bogdan Wenta konsekwentnie nie realizuje programu wyborczego, a w wielu obszarach podejmuje decyzje sprzeczne z umową społeczną, jaką w 2018 roku zawarł z mieszkańcami Kielc. Symbolem nieuczciwego na płaszczyźnie moralnej i nieprofesjonalnego w ujęciu menedżerskim zarządzania miastem jest polityka kadrowa - fasadowe konkursy na najważniejsze stanowiska w Urzędzie Miasta Kielce oraz jednostkach organizacyjnych i spółkach miejskich lub brak takich otwartych postępowań rekrutacyjnych. Prezydent Bogdan Wenta nie podejmuje także dynamicznych i zdecydowanych działań w kierunku ożywienia miasta Kielce pod względem gospodarczym poprzez wyznaczanie atrakcyjnych dla biznesu terenów inwestycyjnych – na przykład w Obicach czy na Niewachlowie. Kielc nie stać na prezydenta, który bardziej skupia się na jątrzeniu i pogłębianiu kryzysu, który sam wywołał, zamiast na rozwiązywaniu realnych problemów miasta i jego mieszkańców – mówi wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce Joanna Winiarska.

- Skoro pan prezydent popiera inicjatywę przeprowadzenia referendum, liczymy na jednomyślność podczas głosowania w tej sprawie na najbliższej sesji. Mamy także nadzieję, że po uchwaleniu tego projektu Bogdan Wenta jako człowiek honoru aktywnie włączy się w kampanię referendalną, by zwiększyć frekwencję – mówi Kamil Suchański.

Aby referendum o odwołanie prezydenta Bogdana Wenty było ważne musi uczestniczyć w nim 3/5 głosujących podczas ostatnich wyborów. W 2018 r. do urn w Kielcach poszło prawie 81 tys. osób, a to oznacza, że w referendum musiałoby wziąć udział ponad 48,5 tys. mieszkańców.

Otwarcie dworca PKS w Kielcach