Sport i świętowanie
- To jest pokaz takiej jedności narodowej, z ogromną radością witam wszystkich uczestników. Niech ten bieg przekształci się w taką wspólnotę - powiedział wojewoda świętokrzyski Józef Bryk, witając zawodniczki i zawodników na starcie w Parku Miejskim imienia Stanisława Staszica.
- Robicie niesamowite wrażenie, fajnie, że jest was tak dużo. Od kilku lat udowadniamy, że świętować można w różny sposób, także biegając i uprawiając sport. Ja wiem, że zawsze dochodzi nutka rywalizacji, ale przede wszystkim życzę wam dobrej zabawy - dodała prezydentka Kielc Agata Wojda.
Biegacze w Kielcach uczcili Dzień Niepodległości
Imprezę organizowały: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki oraz Świętokrzyskie Stowarzyszenie Biegaczy Siebiega.
Wielu uczestników wybiegło na trasę w biało-czerwonych barwach, niektórzy trzymali w rękach naszą flagę narodową. Sympatyczny był widok rodzin, które pokonywały dystans. Dzieci, młodzież startowały głównie na mniejszej trasie, która liczyła 1918 metrów i przebiegała w rejonie parku. Nie brakowało także seniorów, rodziców z maluchami. Zmęczeni, ale z uśmiechem na ustach pozdrawiali kibiców i fotoreporterów.
Co bardziej doświadczeni oraz wytrwali zmierzyli się z 20 kilometrową trasą ulicami Kielc (w śródmieściu oraz na południu miasta). Najlepsi potrzebowali na jej pokonanie nieco ponad trzydzieści minut.
Dekoracja zwycięzców w parkowej muszli koncertowej odbyła się dopiero wtedy, kiedy metę przekroczyła ostatnia startująca osoba. Podobnie jak rok temu 10-kilometrową batalię wygrał Tomasz Biskupski, mieszkaniec gminy Daleszyce, obecnie reprezentujący grupę Zabiegani w Kielcach.
Wyniki Biegu Niepodległości oraz pierwszą część galerii zdjęć możecie zobaczyć tutaj:
Tak wyglądały Kielce w czasie I wojny światowej - zobacz galerię zdjęć poniżej.