Budżet Obywatelski

i

Autor: Magdalena Nowak

Z MIASTA

Budżet Obywatelski z nowymi możliwościami

2025-04-16 20:20

Już 23 kwietnia rozpocznie się nabór pomysłów do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego Kielc. W tym roku czekają mieszkańców nowości. Projekty podzielone zostały na ogólnomiejskie i rejonowe. Do rozdysponowania na realizację pomysłów jest 10,5 miliona złotych.

- Budżet Obywatelski to jest ta forma zaangażowania obywatelskiego, która w najpełniejszy i najszybszy sposób pokazuje, że możemy decydować o tym co się dzieje w mieście. W tym roku pula, którą chcemy zainwestować w społeczne inicjatywy to 10,5 miliona złotych. Liczba zgłoszonych projektów do budżetu obywatelskiego od początku jego trwania to 1660. Liczba zrealizowanych projektów to 319. Na inicjatywy, które wprost wskazali nam mieszkańcy przeznaczyliśmy 80 milionów złotych - mówi prezydent Kielc Agata Wojda.

Zmiany w Budżecie Obywatelskim 

W tym roku zostały wprowadzone zmiany do regulaminu Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. - Chcemy zwiększyć szanse realizacji projektów, które są mniej zaludnione. W ostatnich latach byliśmy przyzwyczajeni do tego, że Budżet Obywatelski był podzielony na kilka kategorii - zadania inwestycyjne małe i duże, projekty nieinwestycyjne i projekty zielone. W tym roku będzie inaczej dzielimy projekty na dwie ogólne kategorie. Jedna to inwestycje ogólnomiejskie czyli wszystkie projekty powyżej 300 tys. złotych i projekty rejonowe do 300 tys. złotych - mówi Tomasz Porębski, zastępca prezydenta miasta Kielce.

Świętokrzyskie. Łukasz Maciejczyk, nowy właściciel Korony Kielce

Odpowiedzą na wszelkie wątpliwości

Na wszystkie pytania dotyczące zmian w regulaminie i zgłaszania projektów urząd miasta odpowie podczas spotkania 29 kwietnia o godz. 16 w Urzędzie Miasta w sali Urzędu Stanu Cywilnego. Na miejscu będzie także dostępny punkt zgłaszania pomysłów.

- Kolejna okazja do spotkania z mieszkańcami nadarzy się 3 maja, podczas obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja. W Parku im. Stanisława Staszica przygotowane zostanie stoisko promocyjne miasta. Tam też będzie można uzyskać wszelkie informacje i zgłosić projekt – informuje Ewa Tyszer-Wieczorek, zastępca dyrektora Wydziału Dialogu Społecznego UM Kielce.

Ważne terminy

Po etapie zgłaszania pomysłów, 16 maja opublikowana zostanie lista wszystkich projektów. Do 22 sierpnia potrwa ich weryfikacja, a 29 sierpnia dowiemy się, które oceniono pozytywnie, a które negatywnie. Od tego dnia mieszkańcy będą mieli 7 dni na złożenie odwołania od negatywnej oceny. Ostateczną listę projektów dopuszczonych do głosowania poznamy 17 września.

Od 24 września do 7 października kielczanki i kielczanie będą wybierać, które ich zdaniem propozycje powinny być zrealizowane. Wyniki głosowania zostaną podane do publicznej wiadomości maksymalnie do 17 października.

QUIZ. Sprawdź, jak dobrze znasz tradycje wielkanocne
Pytanie 1 z 8
Lany poniedziałek ma korzenie: