Galeria zdjęć

Cuda Polski 2024. Muzeum Archeologiczne w Wiślicy zwyciężyło w Świętokrzyskiem. Z czego słynie to miejsce?

2024-06-11 9:33

Zakończył się konkurs Cuda Polski 2024, który organizuje serwis National Geographic. W województwie świętokrzyskim w głosowaniu zwyciężyło Muzeum Archeologiczne w Wiślicy (powiat buski). Z czego słynie to miejsce?

Czytelnicy magazynu National Geographic Traveler i national-geographic.pl mogli głosować na wybrane obiekty na stronie internetowej www.nationalgeographic.pl/cuda-polski. Każdy uczestnik w ciągu jednego dnia może oddać swój głos maksymalnie jeden raz na jedno, miejsce, obiekt, obszar w każdym województwie. Głosowanie już się zakończyło, poznaliśmy wyniki.

Cuda Polski 2024. Muzeum w Wiślicy zwyciężyło

Z województwa świętokrzyskiego nominowane były trzy atrakcje. Zwyciężyło Muzeum Archeologiczne w Wiślicy. To najbogatszy zespół zabytkowy na Ponidziu i jednocześnie kolebka polskiej państwowości. Od czerwca 2022 roku, po 4 latach prac modernizacyjnych Muzeum Archeologiczne jest dostępne do zwiedzania, a na turystów czeka unikatowy podziemny szlak łączący najcenniejsze wiślickie skarby. W poznaniu historii Wiślicy pomagają m.in: cyfrowe rekonstrukcje 3D, laserowe hologramy i aplikacja VR.

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy jest oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach. Dzięki funduszom unijnym przeszło modernizację. Turystów przyciąga między innymi:

  • ponad 150-metrowym szlakiem, łączącym pawilon archeologiczny z pozostałościami kościółka św. Mikołaja z podziemiami kolegiaty wiślickiej, skrywającej relikty dwóch świątyń romańskich
  • jednym z najcenniejszych na świecie przykładów sztuki romańskiej – płytą orantów (źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego). 

Znajdziemy tam również modele budowli i przedmioty, które nasi przodkowe używali od IX do XVI wieku. W Muzeum jest 19-metrowy ekran z wizualizacją poszczególnych części kompleksu wiślickiego.

Atrakcje Muzeum Archeologicznego w Wiślicy

Nowe inwestycje pozwoliły jeszcze bardziej uatrakcyjnić to miejsce.

- Dzięki pracom archeologicznym, konserwatorskim i budowlanym powstała całkowicie nowa wystawa, na którą składają się dotychczas nieeksponowane obiekty oraz interaktywne widowisko prezentujące relikty najstarszej romańskiej architektury na tle najdawniejszych dziejów Wiślicy. Budowa podziemnego korytarza pozwoliła nie tylko na stworzenie jednej trasy zwiedzania, ale także na wyodrębnienie miejsca dla zabytków specjalnie sprowadzonych do Wiślicy, a przede wszystkim wydobytych podczas prac archeologicznych - informuje Urząd Marszałkowski w Kielcach.

Cuda Polski 2024. Nominowani w Świętokrzyskiem

W plebiscycie Cuda Polski brały także udział dwie inne atrakcje z województwa świętokrzyskiego. Oto one:

  • Porcelanowy Rynek w Ćmielowie. Porcelanowy serwis wzorowany na przedwojennej kolekcji Empire zdobi ćmielowski rynek i służy mieszkańcom do odpoczynku w niezwykłej scenerii, która może kojarzyć się z bajkowym światem Alicji w Krainie Czarów. Uroczyste otwarcie nowego, porcelanowego rynku odbyło się 23 września 2023 roku. Filiżanki zamieniły się w ławki, a wielki imbryk w fontannę, która zajmuje najważniejsze miejsce na rynku.
  • Sosna krocząca w Wełeczu. To miejscowość w pobliżu Buska-Zdroju. Znajduje się tam prawie stuletnia sosna pospolita z naziemnym systemem korzeniowym. Zadziwiająca sosna zaliczana jest do gatunku sosny zwyczajnej czy też pospolitej. Ale w rzeczywistości nie jest wcale zwyczajna bowiem przypomina Enta z tolkienowskich powieści. Pień sosny rozpoczyna się około trzech metrów nad ziemią, całość utrzymuje się na kilkunastu korzeniach, pod którymi może zmieścić się kilka osób.
Świętokrzyskie. Rajski Ogród i Arka Noego powstają w Skarżysku-Kamiennej

QUIZ. Jak dobrze znasz Ponidzie, miejsca i ciekawostki z nim związane? Sprawdź

Pytanie 1 z 10
W złoża jakiego minerału szczególnie obfituje Ponidzie?