Czym jest depresja?
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja stanowi główną przyczynę niesprawności i niezdolności do pracy na świecie, jest także najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji osób dorosłych. Choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiet. Co dziesiąty pacjent zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu z powodu innych dolegliwości ma pełnoobjawową depresję, a drugie tyle osób cierpi z powodu pojedynczych objawów depresyjnych. Niestety ponad połowa tych przypadków pozostaje nierozpoznana, a spośród osób z rozpoznaną depresją jedynie połowa otrzymuje adekwatne leczenie.
Konieczne leczenie i terapia
- Depresja dotyka głównie obszaru regulacji emocji. Związana jest z obniżeniem nastroju, spadkiem motywacji czy brakiem energii. Mówimy tu o stanie, który utrzymuje się powyżej dwóch tygodni i te zmiany są trwałe. Depresja wymaga leczenia ze strony lekarza psychiatry oraz prowadzenia terapii - mówi Magdalena Delipacy, psycholog i terapeuta z Kielc.
- Chorują kobiety i mężczyźni, jednak mężczyźni zdecydowanie rzadziej zgłaszają się do lekarza. Oni też zdecydowanie częściej sięgają po używki w czasie choroby - dodaje specjalistka.
Jakie są przyczyny depresji?
- Przyczyną depresji jest często przewlekły stres. To jest sytuacja, która utrzymuje się przez długi okres i niszcząco wpływając na nasz organizm. Ponadto nagłe zdarzenia, które pojawiają się w naszym życiu np. utrata bliskiej osoby czy pracy. Kolejny czynnik to wyniszczające relacje np. rodzinne czy partnerskie. Mamy też pewne predyspozycje związane z dziedziczeniem, jeżeli w naszej rodzinie były osoby, które wcześniej chorowały to pewna podatność jest na występowanie depresji. Ryzyko zachorowania jest wtedy większe - mówi Magdalena Delipacy.
Objawy depresji
-Obniżony nastrój, spadek motywacji. Osobom chorym nie chce wstać się z łóżka, odkładają różne sprawy na później. Kolejna sprawa to wzmożony lęk i niepokój. Utrata motywacji, sensu, przemęczenie psychiczne i fizyczne. Często występuje również brak apetytu i spadek masy ciała, lub odwrotnie wzmożony apetyt i przyrost masy ciała. Wzmożona senność lub bezsenność - też jest na liście objawów - mówi specjalistka.
Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania, a także leczenia depresji jest aktywność fizyczna. W depresji również żywienie ma znaczenie. Prawidłowe odżywianie wpływa na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne, w innych wystarczy terapia.