O zaginięciach grzybiarzy w świętokrzyskich lasach informowaliśmy jeszcze przed ostatnim weekendem, ale pierwsze dni października również przyniosły wiele dramatów. Mnóstwo zgłoszeń otrzymywali między innymi policjanci ze Skarżyska-Kamiennej. Niestety, doszło też do tragedii...
Śmierć na Świniej Górze!
- 65-letni mieszkaniec Warszawy, wspólnie z dwojgiem znajomych zagubił się w terenie leśnym w okolicach Świniej Góry koło Bliżyna. W trudnym terenie mężczyzna zasłabł i stracił przytomność. Reanimowali go towarzysze wyprawy i leśnicy, którzy pierwsi trafili na miejsce. Niestety jego życia nie udało się uratować... - informuje komisarz Jarosław Gwóźdź, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku-Kamiennej.
Kolejne zaginięcia w lasach
W minioną sobotę, także w okolicach Bliżyna, zagubiła się trójka mieszkańców Łodzi. Jednego z nich odnaleziono dopiero w okolicach Odrowążka, już niemal na pograniczu z gminą Stąporków. Z kolei w lesie, w rejonie ulicy Młodzawy w Skarżysku-Kamiennej, zabłądziła 82-letnia kobieta, ale na szczęście znaleźli się bliscy z rodziny. W pobliżu zalewu Bernatka w tym samym mieście zgubili się 70-letni małżonkowie, natomiast w rejonie Osełkowa w gminie Łączna odnaleziono 47-latka z powiatu jędrzejowskiego.
Ważne rady dla grzybiarzy
Stróże prawa przekazują cenne rady i wskazówki dla grzybiarzy, jak powinni zadbać o bezpieczeństwo w czasie wypraw do lasów.
- Do zmotoryzowanych - pamiętajmy, aby pozostawić auto w miejscu widocznym, aby nie stwarzało zagrożenia dla innych
- Nie pozostawiajmy w jego wnętrzu również cennych przedmiotów.
- Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę. Jeśli zgubimy się w lesie, mogą one okazać się bardzo pomocne.
- Jeśli idziemy na grzyby sami, poinformujmy bliskich, w jaki rejon się wybieramy i kiedy planujemy nasz powrót
- Kilkugodzinną wyprawę na grzyby planujmy przede wszystkim rano, aby nie wracać z lasu już o zmroku.
- Nie zapomnijmy o płaszczu przeciwdeszczowym czy elementach odblaskowych.
- Jeśli nie znamy dobrze terenu, trzymajmy się blisko głównego szlaku i zapamiętujmy punkty odniesienia lub charakterystyczne elementy danej okolicy.
- Jeśli znajdziemy niewybuch z czasów wojny, nie dotykajmy ich, lecz powiadamiajmy policję.
- Jeśli zgubimy się w lesie i służby nas poszukują, zostańmy na miejscu, zacznijmy wołać lub gwizdać, aby łatwiej było nas usłyszeć i odnaleźć.