Na realizację inwestycji trzeba będzie poczekać od trzech, do czterech lat. Fundusze pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina otrzyma je w ramach pożyczki, jaka w 30 procentach zostanie umorzona.
– Dla nas to strategiczna inwestycja, ponieważ istniejąca oczyszczalnia choć działa na 100 procent swoich możliwości, nie spełnia oczekiwanych norm. To dofinansowanie jest nam potrzebne, ponieważ środki własne przeznaczamy na przykład na drogi i chodniki – mówi Zbigniew Piątek, wójt gminy Piekoszów.
Ryszard Gliwiński, prezes WFOŚiGW zaznacza, że istniejące w Piekoszowie reaktory są obecnie w złym stanie, co grozi katastrofą ekologiczną. – To też duży krok w kierunku rozwoju gminy. Nowi odbiorcy zostaną podłączeni do systemu wodno-kanalizacyjnego.
Po zakończeniu prac dotychczasowe reaktory zostaną wyburzone. Nowe obiekty będą zaprojektowane na terenie istniejącej oczyszczalni, z uwagi na ograniczenia terenowe. Inwestycja zostanie zakończona najpóźniej w grudniu 2023 roku.