Jak się okazuje, bariera językowa nie jest jedynym problemem zatrudniania obywateli Ukrainy. Większość uchodźców docierających do naszego regionu, ale nie tylko, to są kobiety z dziećmi. Jak powszechnie wiadomo, ofert pracy dla kobiet jest dużo mniej, niż dla mężczyzn.
- Trzeba pamiętać, że uchodźcy to głównie kobiety z dziećmi. Trzeba więc znaleźć miejsca pracy, które by im były dedykowane. Co ważne, mikro- i mali przedsiębiorcy mogą korzystać ze środków Bazy Usług Rozwojowych. Możliwe jest otrzymanie dofinansowania unijnego, na przykład na poszerzenie kwalifikacji swojego pracownika – mów Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
Innym problemem jest zapewnienie ukraińskim dzieciom opieki, tak aby kobiety mogły pójść do pracy.
Pracodawcy chcą zatrudniać uchodźców z Ukrainy, ale...
Piotr Dwurnik dyrektor jednego z kieleckich hoteli poszukuje pracowników na różne stanowiska. - Być może w recepcji czy kuchni hotelowej. Potrzebujemy także kelnerek i kelnerów. Myślę również o obsłudze ruchu turystycznego w Jaskini „Raj” – wyjaśnia. Jednak ma pewne wątpliwości, co do zatrudniania obywateli Ukrainy. - Szczerze mówiąc, to mam wątpliwości co do formalności, które należy spełnić - dodaje. Podkreśla również, że innym ograniczeniem jest bariera językowa. - Nie wyobrażam sobie osób, które pracują w obsłudze ruchu turystycznego i nie są w stanie skomunikować się z grupami turystycznymi - dodaje.
Zatrudnianie cudzoziemców nigdy nie było tak proste
- W tej chwili pracodawca może od razu przyjąć taką osobę i ma czternaście dni na to, żeby zgłosić ten fakt do urzędu pracy. Może zrobić to przesz stronę internetową praca.gov.pl, bez zbędnych formalności – wyjaśnia Artur Kudzia, dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach.
Jak dodaje, żeby podjąć pracę uchodźca musi mieć nadany numer PESEL.
- Coraz obywateli Ukrainy zgłasza się do nas, wiemy, że przynajmniej kilkudziesięciu znalazło miejsca pracy. Ze względu na barierę językową, większość z nich pracuje w gastronomii czy przy sprzątaniu. Mieliśmy jednak dwa przypadki zatrudnienia lekarzy – informuje Kudzia.
Obecnie obywatel Ukrainy może być zatrudniony maksymalnie na 18 miesięcy.