Spis treści
- Święty Krzyż
- Jaskinia Raj
- Zamek Krzyżtopór
- Sandomierz – Królewskie Miasto
- Bałtowski Kompleks Turystyczny
- Muzeum Wsi Kieleckiej – skansen w Tokarni
- Oblęgorek – Muzeum Henryka Sienkiewicza
- Góra Miedzianka
- Chęciny – średniowieczny Zamek
- Krzemionki Opatowskie
Oto 10 miejsc, które naszym zdaniem warto odwiedzić podczas majówki 2025 w województwie świętokrzyskim.
Święty Krzyż
Na szczycie Łysej Góry, w sercu Gór Świętokrzyskich, wznosi się klasztor Świętego Krzyża. To jedno z najstarszych i najważniejszych sanktuariów w Polsce, które od wieków przyciąga pielgrzymów i turystów. Historia tego miejsca sięga XI wieku, a jego mury kryją liczne legendy i tajemnice. Oprócz walorów duchowych, Święty Krzyż oferuje również przepiękne widoki na okolicę.
Jaskinia Raj
Jaskinia Raj w gminie Chęciny to jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce, słynąca z bogatej i różnorodnej szaty naciekowej. Podczas zwiedzania można podziwiać stalaktyty, stalagmity, draperie i inne formy krasowe, które tworzą niesamowity, podziemny pałac. Jaskinia jest doskonale oświetlona i przygotowana dla turystów, a wizyta w niej to niezapomniane przeżycie.
Zamek Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe w powiecie opatowskim to jedna z najbardziej imponujących ruin zamkowych w Polsce. Zbudowany w XVII wieku, był jednym z najnowocześniejszych i najbardziej luksusowych zamków w Europie. Niestety, jego świetność nie trwała długo – zamek został zniszczony podczas najazdu szwedzkiego i nigdy nie odzyskał dawnej świetności. Dziś można podziwiać jego monumentalne ruiny, które wciąż robią ogromne wrażenie.
Sandomierz – Królewskie Miasto
Sandomierz to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, które zachwyca swoją architekturą, historią i klimatem. Spacerując po sandomierskim rynku, można poczuć się jak w średniowieczu. Warto zobaczyć m.in. Ratusz, Katedrę, Dom Długosza i Bramę Opatowską. Sandomierz to również doskonałe miejsce na degustację lokalnych win, które produkowane są w okolicznych winnicach.
Bałtowski Kompleks Turystyczny
Bałtowski Kompleks Turystyczny w powiecie ostrowieckim to idealne miejsce na rodzinny wypad. Znajduje się tu m.in. JuraPark, w którym można zobaczyć rekonstrukcje dinozaurów, Zwierzyniec Bałtowski, w którym żyją zwierzęta z różnych kontynentów, oraz Park Rozrywki z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Bałtów to gwarancja dobrej zabawy dla całej rodziny.
Muzeum Wsi Kieleckiej – skansen w Tokarni
Muzeum Wsi Kieleckiej to skansen, w którym można zobaczyć, jak wyglądało życie na wsi w regionie świętokrzyskim w przeszłości. Na terenie skansenu znajdują się liczne zabytkowe budynki, m.in. chałupy, stodoły, młyny i kościoły. Podczas zwiedzania można poznać tradycje, zwyczaje i rzemiosła, które były charakterystyczne dla wsi świętokrzyskiej.
Oblęgorek – Muzeum Henryka Sienkiewicza
Oblęgorek to miejsce, w którym mieszkał i tworzył Henryk Sienkiewicz, polski noblista i autor "Quo Vadis". W dworku w Oblęgorku znajduje się muzeum poświęcone jego życiu i twórczości. Podczas zwiedzania można zobaczyć m.in. jego gabinet, bibliotekę i pamiątki rodzinne. Oblęgorek to obowiązkowy punkt dla wszystkich miłośników literatury.
Góra Miedzianka
Góra Miedzianka to unikatowe miejsce pod względem geologicznym. Znajdują się tu liczne wyrobiska górnicze, w których wydobywano miedź, srebro i ołów. Dziś można zwiedzać podziemne trasy turystyczne, które prowadzą przez dawne kopalnie. Góra Miedzianka to fascynująca podróż w głąb ziemi i historii górnictwa.
Chęciny – średniowieczny Zamek
Zamek w Chęcinach to kolejna imponująca ruina zamkowa w województwie świętokrzyskim. Zbudowany w XIII wieku, był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Dziś można podziwiać jego ruiny, które wznoszą się na wzgórzu i oferują przepiękne widoki na okolicę. Zamek w Chęcinach to doskonałe miejsce na spacer i poznanie historii regionu.
Krzemionki Opatowskie
Krzemionki Opatowskie to unikatowy zabytek archeologiczny, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tu neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego, które były eksploatowane już 5 tysięcy lat temu. Podczas zwiedzania można zobaczyć podziemne wyrobiska i poznać techniki wydobycia krzemienia, które stosowali nasi przodkowie. Krzemionki Opatowskie to fascynująca podróż w czasie i poznanie historii ludzkości.
Niezależnie od tego, czy interesuje Cię historia, kultura, przyroda czy rozrywka, z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie.
Czytaj również:
- Odkryj magię Gór Świętokrzyskich! Idealne na jednodniową wycieczkę pełną wrażeń!
- Szukasz pomysłu na aktywny weekend? Te trasy piesze w okolicach Kielc to strzał w dziesiątkę!
- Majówka w Starożytnej Osadzie. Zaplanuj fascynującą podróż dwa tysiące lat wstecz!
