Spis treści
Zbliża się Majówka 2025
Tegoroczny długi weekend rozpocznie się w czwartek 1 maja, potrwa do niedzieli 4 maja. Ci, którzy planują natomiast dłuższe urlopy, mogą korzystać ze świętokrzyskich atrakcji oraz podziwiać tutejsze miejsca już pod koniec kwietnia. Sandomierz, Święty Krzyż, Święta Katarzyna, Krajno, Bałtów, Tokarnia, Chęciny, Busko-Zdrój - między innymi te miejsca odwiedza zwykle najwięcej turystów. Co z tymi, którzy szukają "mniej oczywistych" atrakcji? Dla nich także mamy ciekawe propozycji.
Majówka w Świętokrzyskiem. Te miejsca warto odwiedzić!
Które miejscowości warto zobaczyć w czasie Majówki 2025?
- Trasa Miedziana Góra - Tumlin. Liczy w sumie około 13,5 kilometra trasa rozpoczyna się w Miedzianej Górze przy Torze Kielce i prowadzi przez Ciosową, Kamień, Wykieńską, Tumlin Podgród, Grodową, z powrotem do Tumlina i Miedzianej Góry.
- Umer. Warto udać się nad zalew, jeden z popularniejszych zbiorników w gminie Zagnańsk. Wokół niego nie brakuje terenów do pieszych wypraw, można przy tym podziwiać malownicze krajobrazy okolic Tumlina czy Samsonowa.
- Dolina Wilkowska. Położona niedaleko Masłowa Dolina Wilkowska to malownicza dolina rzeki Lubrzanki. Teren jest płaski i biegnie wzdłuż rzeki, co czyni tę trasę idealną dla piechurów, którzy szukają spokoju.
- Las Wolski. Położony w gminie Masłów, blisko zalewu w Cedzynie. To doskonałe miejsce na bieganie. Jest to trasa mniej wymagająca, prowadząca przez lasy z wytyczonymi ścieżkami. To idealna opcja dla amatorów oraz tych, którzy cenią sobie ciszę i spokój podczas treningu.
- Wiśniówka. Malownicza miejscowość w podkieleckiej gminie Masłów. Wśród biegaczy to bardzo popularny teren, podobnie jak pobliska Dolina Marczakowa. Można też wybrać trasy nad tamtejszą rzeką Lubrzanką.
- Ruiny Huty "Józef" w Samsonowie. Lata swojej świetności przeżywała w pierwszej połowie XIX wieku, dziś jest jedną z atrakcji turystycznych podkieleckiej gminy Zagnańsk, położona kilka kilometrów na zachód od wspomnianego powyżej Dęba Bartka. To miejsce lubią turyści ale także nowożeńcy.
- Przełęcz Świętego Mikołaja. Mimo, że nazwa może zachęcać bardziej do zimowych wypraw, to jednak jest to miejsce idealne również na wiosenną eskapadę. Ma wysokość 544 metrów nad poziomem morza, znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, w rejonie Kakonina i Woli Szczygiełkowej (pogranicze gmin Bieliny oraz Bodzentyn).
- Czarniecka Góra. Wieś, położna raptem kilka kilometrów od trasy krajowej numer 42 (odcinek Skarżysko-Kamienna - Końskie), znajduje się w środku lasu, z dala od drogowego zgiełku. Odwiedzają ją turyści, ale szczególną popularnością cieszy się ona wśród kuracjuszy.
- Kapkazy. Wieś ta znajduje się ona w gminie Bodzentyn w powiecie kieleckim, ale blisko granicy z gminą Łączna (powiat skarżyski). Stąd można podziwiać piękne pejzaże Gór Świętokrzyskich. Kapkazy sąsiadują od wschodu ze Wzdołem Wiącką.
- Psary Stara Wieś, Psary Kąty oraz Psary Podłazy. To piękne pogranicze gmin Łączna i Bodzentyn oraz powiatów: skarżyskiego i kieleckiego. Trasę można pokonać samochodem, rowerem, jeśli chodzi o pieszą wyprawę, polecamy takową tylko najbardziej wytrwałym turystom.
- Klonów. To wieś leżąca wzdłuż żółtego szlaku turystycznego, łączącego podkielecką gminę Masłów z Bukową Górą, która ma 484 metry wysokości nad poziomem morza. Miejscowość znajduje się w sercu Puszczy Świętokrzyskiej - około pięć kilometrów od trasy S7 i Występy (powiat skarżyski) oraz około siedem km od granic Masłowa (powiat kielecki).
- Rezerwat Świnia Góra. Leży na terenie Nadleśnictwa Suchedniów, w gminie Bliżyn. To malownicze miejsce w samym sercu Puszczy Świętokrzyskiej. Leśnymi drogami możemy tu dojechać zarówno do wspomnianego Bliżyna jak też Suchedniowa (do leśnictwa Kruk), Sorbina czy Odrowążka (do powiatowej trasę Samsonów - Odrowąż), Szałasu a także do Jasiowa w gminie Zagnańsk.
- Góra Kamieniec między Kołomanią a Mniowem (powiat kielecki). Ma wysokość 400 metrów nad poziomem morza, klimatyczne, choć nieco mniej znane miejsce w zachodniej części powiatu kieleckiego. Idealne dla kogoś, kto choć kilka godzin majówki chciałby spędzić w leśnej głuszy.
- Źródło rzeki Kamiennej, tak zwany "Biały stok". Znajduje się w rejonie wsi Antoniów w gminie Chlewiska (powiat szydłowiecki). Stąd rzeka płynie ona na południe w kierunku Sobótki, Mroczkowa i później na wschód do Bliżyna, Skarżyska-Kamiennej, Wąchocka, Starachowic, Ostrowca Świętokrzyskiego, w Kępie Piotrowińskiej (powiat lipski, mazowieckie) uchodzi już do Wisły.
- Góra Grodowa. Znajduje się w Tumlinie w gminie Zagnańsk ma wysokość 395 metrów nad poziomem morza. To miejsce, gdzie znajduje się rezerwat przyrody nieożywionej, chroniący odsłonięcia piaskowców dolnotriasowych i zabytki kultury materialnej. Grodowa Góra była jednym z trzech ośrodków kultu pogańskiego w Górach Świętokrzyskich.
- Zapadnie Doły. To jeden z nowych świętokrzyskich rezerwatów, znajduje się w gminie Brody w powiecie starachowickim. Znajdują się w leśnictwie Klepacze, w Nadleśnictwie Starachowice. Położone są w Puszczy Iłżeckiej. Największą atrakcją tego miejsca jest dąb, nazywany "Maćkiem". Ma 5-metrowy obwód pnia i jest pomnikiem przyrody. Szacuje się, że ma około 400 lat, można powiedzieć, że jest "młodszym kolegą" słynnego Bartka z Zagnańska.
- Góra Wierzejska. Znajduje się na terenie gminy Masłów, w Nadleśnictwie Kielce. To kolejny nowy rezerwat w województwie świętokrzyskim. W latach 50 i 60. ubiegłego wieku odbywała się tu eksploatacja piaskowców. Na terenie projektowanego rezerwatu licznie występują chronione gatunki paproci - podrzenia żebrowca oraz mchu tujowca tamaryszkowatego.
Czytaj również:
- Płacisz złotówkę i zwiedzasz Góry Świętokrzyskie! Turyści i mieszkańcy mogą korzystać z przewozów
- Sztuczna inteligencja wskazała - to najpiękniejsze miasto w świętokrzyskim. Nazywają je "Małym Rzymem"!
- Tu grasował świętokrzyski Janosik! Na pamiątkę po zbóju została nazwa wsi

Oto najbardziej instagramowe miejsce w Kielcach - zobacz w galerii zdjęć poniżej.