Gdzie nad zalew i kąpielisko w powiecie kieleckim? Tam możesz wypocząć nad wodą

2025-07-02 15:40

Trwają wakacje, dopisuje letnia pogoda, wiele osób wypoczywa nad zalewami czy kąpieliskami w naszym regionie. W powiecie kieleckim, największym w województwie świętokrzyskim, nie brakuje takich miejsc. Zobaczcie, gdzie warto się wybrać i skorzystać z wodnych atrakcji.

W tym sezonie miłośnicy wodnego szaleństwa nie mogą niestety skorzystać z popularnego zalewu w Cedzynie, który znajduje się na pograniczu Kielc oraz gmin Górno i Masłów. Powodem jest remont tamy. Letnicy mogą jedynie wypoczywać na tamtejszej plaży, korzystać z miejscowej gastronomii czy udać się na spacery i rowerowe przejażdżki.

Popularne zalewy w powiecie kieleckim

Dostępne będą inne, popularne zalewy i kąpieliska w powiecie kieleckim. Oto one:

Zalew Andrzejówka w Śladkowie

Znajduje się w gminie Chmielnik, na południe od Kielc. Do dyspozycji wypoczywających są m.in. pomost stały, trzy pomosty pływające, piaszczysta plaża, siłownia zewnętrzna. Wokół zbiornika znajdują się ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Okolica jest niezwykle cenna przyrodniczo, a o występujących tu gatunkach roślin i ptaków informują specjalne tablice.

Zalew w Morawicy

Kolejny zbiornik na południe od stolicy województwa świętokrzyskiego. Położony jest w otoczeniu lasów zachęca do wypoczynku, a jego niewątpliwą atrakcją jest molo widokowe, a także piaszczysta plaża. Ścieżki wokół zalewu wraz z kładką, zachęcają do aktywnego spędzania czasu, a dzięki kładce zalew można objechać na rowerze czy na rolkach.

Zalew w Wilkowie

Znajduje się w gminie Bodzentyn. Jest jednym z najpiękniej położonych, świętokrzyskich zbiorników wodnych. Posiada piaszczystą plażę, a dookoła zalewu biegnie ścieżka rowerowo-spacerowa z której można podziwiać panoramę Gór Świętokrzyskich z doskonale widoczną Łysicą - najwyższym szczytem nie tylko w powiecie, ale i całym województwie (614 metrów nad poziomem morza).

Poniżej zdjęcie zalew w Wilkowie (z widokiem na Łysicę) - jeszcze przed rozpoczęciem wakacji.

Zalew w Wilkowie (gmina Bodzentyn)

i

Autor: Piotr Stańczak

Zalew w Strawczynie

Położony na zachodzie powiatu kieleckiego. Atrakcją obiektu jest widokowe molo, które zachęca do spacerów. Chętni mogą również korzystać z wybudowanej przy zalewie tężni solankowej i poczuć specyficzny mikroklimat podobny do tego z nadmorskiej plaży. Zbiornik leży tuż przy lesie, w sąsiedztwie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, co dodaje mu naturalnego uroku.

Zalew w Borkowie

Znajduje się w podkieleckiej gminie Daleszyce. Proponuje m.in. piaszczystą plażą, a także molo i siłownię zewnętrzną. Dodatkowym atutem jest atrakcyjne położenie zalewu, wśród terenów leśnych w bezpośrednim sąsiedztwie Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego.

Zalew Umer

Położony w gminie Zagnańsk. Można tu popływać, ale też pospacerować czy pojeździć na rowerze po okolicznych szlakach. Niedaleko od zalewu znajdują się trasy rowerowe Green Velo. Plaża i zieleń tworzą świetną atmosferę na letnie dni, a malownicza okolica dodaje akwenowi niezwykłego uroku. Niespełna dwa kilometry dalej na północ, w Samsonowie, znajdują się ruiny zabytkowej "Huty Józef", cieszące się popularnością wśród zwiedzających.

Zalew w Kaniowie

Malowniczy zbiornik wodny otoczony lasami, idealny dla tych, którzy chcą uciec od miejskiego zgiełku. Atrakcje znajdą tu miłośnicy sportów wodnych. Zalew stanowi też dobre miejsce wypadowe do zwiedzania położonych w gminie Zagnańsk zabytków przyrody (Dąb „Bartek”) i techniki (wspomniane wyżej ruiny huty „Józef” w Samsonowie oraz muru oporowego w Bobrzy).

Źródło: Starostwo Powiatowe w Kielcach.

Zobacz poniżej galerię zdjęć najpopularniejszych zalewów w województwie świętokrzyskim.

Wypoczywaj bezpiecznie nad wodą

Wybierając się nad zalew, kąpielisko czy nad rzekę, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Oto one:

  • Kąp się tylko w miejscach strzeżonych, wybieraj kąpieliska, gdzie obecni są ratownicy.
  • Nie wchodź do wody po alkoholu, alkohol zaburza koordynację i osłabia refleks.
  • Nie skacz do wody na tak zwaną główkę, szczególnie w nieznanych miejscach, gdzie dno może być płytkie i niebezpieczne.
  • Zawsze miej kogoś na oku, nie kąp się samotnie.
  • Uważaj na dzieci. Powinny bawić się w wodzie pod stałym nadzorem dorosłych, nawet na moment nie można spuszczać ich z oka.
  • Sprawdzaj temperaturę wody. Unikaj gwałtownego wchodzenia do zimnej wody, aby uniknąć szoku termicznego.
  • Nie pływaj bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
  • Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
  • Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

Źródło: Świętokrzyska Policja. 

Czytaj również:

Tak kielczanie wypoczywali w latach PRL-u - zobacz galerię zdjęć poniżej.

Kielce Radio ESKA Google News
Świętokrzyskie. Turyści na Łysicy, najwyższym szczycie Kielecczyzny
Drogowskazy
Kobiety na rowery czyli marzenie Ministry Kolarstwa. DROGOWSKAZY
Mediateka.pl
Sponsor podcastu:
Media Expert i Mediaexpert.pl
Co wiesz o powiecie kieleckim? Sprawdź, czy znasz gminy, historię i atrakcje
Pytanie 1 z 10
W której gminie powiatu kieleckiego znajduje się miejscowość Micigózd?