- Ten wirus jest szczególnie niebezpieczny dla najmniejszych dzieci, gdyż może doprowadzić m.in. do zapalenia oskrzelików i płuc - zaznacza Anna Mazur-Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Dlatego Pododdział Niemowląt i Dzieci Młodszych w ŚCP jest od dłuższego czasu pełen pacjentów. O tym, czy dziecko kwalifikuje się do hospitalizacji powinien zdecydować lekarz pierwszego kontaktu.
- W przypadku starszych dzieci i dorosłych objawy infekcji wywołanej przez RSV są mniej dolegliwe, bo to najczęściej katar czy kaszel. Z reguły starsze dzieci z przedszkola czy szkoły przynoszą do domu wirusa - mówi Anna Mazur-Kałuża. - Wirus jest bardzo groźny dla dzieci urodzonych przedwcześnie. Dlatego w naszym szpitalu realizowany jest program profilaktyki zakażeń RSV, w ramach którego wcześniakom są podawane przeciwciała monoklonalne – dodaje.
Do bezpłatnego udziału w programie kwalifikują się dzieci urodzone przed 33 tygodniem ciąży, z wadami serca i z ciąż wielopłodowych. Jego realizacja rozpoczyna się u dziecka urodzonego przedwcześnie, jeżeli wcześniak jest w stanie stabilnym, już w klinice - później kolejne dawki są podawane w Poradni Neonatologicznej.