Toksynę botulinową stosuje się w medycynie estetycznej, gdy jednak dostanie się do przewodu pokarmowego, możemy się nią silnie zatruć. Wnika ona do komórek nerwowych i powoduje poważne problemy z oddychaniem. Okres wylęgania się choroby do od kilku godzin do nawet 14 dniu od kontaktu ze skażoną żywnością. Objawy zatrucia pojawiają się w czasie od 18 do 36 godzin po zjedzeniu zakażonego pokarmu. Jest to zależne od ilości toksyny znajdującej się w spożytym produkcie. Im dawka jest większa, tym wcześniej występują symptomy. Istotne jest, aby osoba u której pojawiły się objawy zatrucia, szybko skonsultowała się z lekarzem.
Jak przygotować przetwory by uniknąć zatrucia?
Sezon na domowe przetwory w pełni. Ważne aby odpowiednio je przygotować by uniknąć zatrucia jadem kiełbasianym. Co istotne ta trucizna nie występuje tylko w przetworach mięsnych ale także w owocowych czy warzywnych.Istotne jest aby dobrze pasteryzować produkty. Najlepiej w specjalnie przeznaczonym do tego garnku. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) przypomina o ważnej zasadzie: konieczne jest co najmniej trzykrotne gotowanie produktu. "Pierwszego i drugiego dnia gotujemy produkt przez godzinę, trzeciego zaś przez 30 min. Procesu tego nie można przyśpieszać ani przeprowadzić jednorazowo gotując przez długi czas" - podkreśla Państwowy Zakład Higieny. I wyjaśnia, że "między kolejnymi etapami gotowania musi upłynąć czas pozwalający na przekształcenie przetrwalników we wrażliwe na temperaturę bakterie".
Istotne jest również, aby później odpowiednio przechowywać takie przetwory - najlepiej w niskiej temperaturze.
Z danych epidemiologicznych wynika, że liczba zatruć pokarmowych toksyną botulinową w Polsce to około 20-40 przypadków rocznie. Niestety zdarzają się przypadki śmiertelne.