Sytuacja nie jest dobra. Zachorowań na grypę w całej Polsce jest bardzo dużo i jak prognozowali epidemiolodzy, ta w tym sezonie poważnie atakuje bez względu na wiek. Ważna jest świadomość w walce z wirusem, a ten, nie leczony może różnie wpłynąć na nasze zdrowie. Nie wolno go lekceważyć. Na szczęście dla mieszkańców dostępne są szczepionki.
Zachorowań na grypę mamy coraz więcej, a zdaniem specjalistów i epidemiologów najlepszą metodą, żeby ta choroba się nie rozprzestrzeniała, żebyśmy uniknęli infekcji, są szczepienia. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje podanie szczepionki. Refundacja w całości szczepionki jest dla kobiet w ciąży i seniorów powyżej 75 roku życia. Natomiast częściową renfundację otrzymają zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych i na podstawie recepty wystawionej przez lekarza pacjenci w wieku 18, 65 lat oraz dzieci w wieku od 2 do 5 lat, którzy są narażeni na ryzyko występowania powikłań pogrypowych. Pacjenci powyżej 65 roku życia oraz dzieci od ukończenia 6 miesiąca życia i od ukończenia 2 lat oraz osoby w wieku od 5 do 18 lat. Podkreślam, że decyzję o wysokości odpłatności za szczepienia podejmuje osoba, która wystawi receptę. Listę placówek gdzie możemy się zaszczepić znajdziemy na stronie Świętokrzyskiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz na portalu przeznaczonym dla pacjenta. Co ważne przy tym szczepieniu nie ma rejonizacji, stąd też możemy dokonać zabiegu w miejscu, które jest dla nas wygodne - mówi Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego NFZ.
Najpopularniejszymi objawami występowania choroby jest ból głowy, gorączka, suchy i męczący kaszel oraz ogólny ból stawów i kości. Jak informuje GUS, liczba zachorowań w sezonie grypowym jest większa niż w czasach wzmożonej aktywności koronawirusa.