Grzyby w Świętokrzyskiem. Gdzie można znaleźć ich najwięcej? Zobacz mapy najpopularniejszych miejsc

i

Autor: Pixabay

Z regionu

Grzyby w Świętokrzyskiem i okolicach. Gdzie można znaleźć ich najwięcej? Mapy najpopularniejszych miejsc

2023-10-19 21:16

Jesień to również dobry sezon na grzybobranie w świętokrzyskich lasach. Planując wyprawy na grzyby, warto poznać miejsca w regionie (oraz jego sąsiedztwie), gdzie jest ich zwykle najwięcej.

Wysyp grzybów w polskich lasach

Sezon na grzybobranie rozpoczął się jeszcze przed wakacjami, jesienią także można udać się do lasu, aby szukać okazów. Dla niektórych właśnie ta pora roku oznacza największe żniwa. Wszystko zależy oczywiście od tego, czy pada deszcz, jakie są warunki pogodowe.

Zobacz również: Trujące grzyby w Polsce. Zagrażają zdrowiu i życiu! Zobacz, których gatunków nie wolno zbierać

Warto poznać miejsca w województwie świętokrzyskim, gdzie grzybów jest najwięcej. Pozwoli nam to zaplanować wycieczki z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Uwaga - listę miejsc popularnych wśród grzybiarzy będziemy aktualizowali na bieżąco, czekamy więc także na propozycje i sugestie naszych czytelników.

Gdzie na grzyby w Świętokrzyskiem? Popularne miejsca

  • Gmina Zagnańsk (powiat kielecki). Jeśli wybierzecie się w lasy między Kielcami a Zagnańskiem, w okolicach Kajetanowa, Tumlina, Samsonowa, Szałasu, jest duże prawdopodobieństwo, że wrócicie z pełnym koszykiem czy wiadrem! Zobaczcie to miejsce na mapie poniżej.
  • Gmina Bodzentyn. Teren bardzo urodzajny w grzyby, najwięcej zbieraczy udaje się zwykle w pobliże Świętej Katarzyny, Wilkowa, Podgórza i okolicznych miejscowości a także góry Łysicy.
  • Gmina Bliżyn. Kolejne "złote miejsce" dla grzybiarzy. Największą popularnością cieszy się Puszcza Świętokrzyskie, okolice rezerwatu Świnia Góra a także pogranicze z gminą Zagnańsk. Warto także odwiedzić rejony bliżej Stąporkowa (m.in. Odrowążek, Świerczów, Sorbin, Nowki).
  • Gmina Daleszyce. Kolejna podkielecka gmina, gdzie występuje urodzaj grzybów. Popularne miejsca to m.in. Niestachów, Suków czy Mójcza.
  • Gmina Mniów. Otoczona lasami jest też idealnym miejscem dla grzybiarzy. Okazy można znaleźć właściwie w każdym zakątku gminy, warto na przykład odwiedzić Rogowice czy Serbinów, już w pobliżu granicy z gminą Zagnańsk. Zobacz na mapie.
  • Gmina Stąporków. Położona w powiecie koneckim na północnym zachodzie regionu. Świerczów, Krasna, Luta, Bień, Odrowąż, Hucisko - to tylko niektóre miejscowości, które upodobali sobie zbieracze. Oczywiście nazwa wsi Grzybów w pobliżu trasy krajowej numer 42 w stronę Końskich też nie wzięła się przypadkowo.
  • Powiat starachowicki. Brody, Mirzec, Wąchock, Gadka bądź też pogranicze z gminą Iłża (mazowieckie) to miejsca popularne wśród grzybiarzy, podobnie jak te znajdujące się bliżej Bodzentyna i Gór Świętokrzyskich. To kolejne "grzybowe zagłębie" w naszym regionie.
  • Powiat przysuski w województwie mazowieckim. To już pogranicze ziemi świętokrzyskiej oraz radomskiej, mnóstwo tam lasów, gdzie mamy szansę znaleźć dużo okazów. To "grzybowe" zagłębie mieści się nieopodal powiatu koneckiego.

Zobacz w galerii poniżej 10 najbardziej trujących grzybów w Polsce.