Galeria zdjęć

Grzyby w Świętokrzyskiem. Mieszkańcy chwalą się swoimi zbiorami, w lasach już są piękne okazy

2024-06-17 7:55

Przed nami wakacje, rozkręca się coraz bardziej sezon na grzybobranie. Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego chwalą się w mediach społecznościowych. Zobaczcie sami!

Coraz więcej grzybów w Świętokrzyskiem

Urodzaj grzybów jest uzależniony od pogody. Kiedy jest bardzo zimno, one przestają rosnąć. Taka sama sytuacja jest w okresie suszy. Więcej grzybów może pojawić się po opadach deszczu. W polskiej, ludowej tradycji panuje przekonanie, że wysyp grzybów następuje pod 29 czerwca, po imieninach Piotra i Pawła (znane jest między innymi takie powiedzenie: "Gdy w świętego Piotra i Pawła deszcz leje, to jeden z świętych grzyby sieje").

Zapaleni grzybiarze, także ci z naszego regionu ruszyli jednak na zbiory już wcześniej, bo wiosną. Zbierali między innymi borowiki ceglastopore, koźlarze czy też maślaki. Im bliżej wakacji, tym bardziej obfite są zbiory.

Na facebookowej grupie Sympatycy Portalu www.NaGrzyby.pl swoimi zbiorami chwalą się też mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, między powiatów kieleckiego i koneckiego. Możecie zobaczyć je w galerii zdjęć powyżej.

Listę popularnych miejsc w Świętokrzyskiem na grzybobranie znajdziecie tutaj: Grzyby w Polsce i Świętokrzyskiem. Niektóre okazy można znaleźć już w maju!

Chcecie pochwalić się swoimi zbiorami? Przesyłajcie nam zdjęcia lub filmiki na adres e-mail: redakcja.kielce@eska.pl.

Świętokrzyskie. Piękne widoki na Kielce z góry Karczówki i wieży klasztornej

QUIZ. Rozpoznajesz te miejsca w Kielcach i Świętokrzyskiem? Odpowiedz, co znajduje się na zdjęciu

Pytanie 1 z 10
Fragment jakiej ulicy w Kielcach widzisz na tym zdjęciu?
Rozpoznajesz te miejsca w Kielcach i Świętokrzyskiem? (1)
Listen on Spreaker.