Inflacja zmusza do oszczędzania

i

Autor: Pixabay

Inflacja zmusza Polaków do oszczędzania. Ilu z nas ogranicza wydatki?

2022-08-17 10:12

Inflacja coraz bardziej szybuje w górę, co za tym idzie coraz więcej Polaków zaciska pasa i oszczędza. W ciągu ostatnich 12 miesięcy o niemal 20 proc. wzrosła grupa osób, które oszczędzają na codziennych zakupach. Według ekspertów na szybkie polepszenie sytuacji nie ma co liczyć.

Cykliczne badanie dotyczące wydatków Polaków przeprowadzają firmy UCE Research i Grupa Blix. Jak wynika z najnowszej edycji, 60 proc. respondentów ogranicza obecnie wydatki na bieżące zakupy. To znacznie mniej niż w trzecim kwartale ubiegłego roku, kiedy ta grupa stanowiła 40,9 proc. Polaków.

- W ciągu ostatniego bardzo zmieniła się sytuacja na rynku. Galopująca inflacja i wzrosty stóp procentowych sprawiły, że osoby, które były spokojne o swoje domowe finanse, zaczęły odczuwać niepokój. Skłonność do oszczędzania wynika z chęci posiadania zasobów, które w każdej chwili możemy odblokować. Redukujemy konsumpcję ze względu na strach, który obserwujemy na rynku - mówi prof. Marek Leszczyńśki, ekonomista.

- Polacy oszczędzają i inwestują obecnie w nieruchomości, obligacje, papiery wartościowe, część osób lokuje również pieniądze na giełdzie i w funduszach inwestycyjnych. Ogólnie w Polsce mieliśmy niską skłonność do oszczędzania, to, że kryzys zmusił Polaków do zmiany zachowań jest natomiast bardzo pozytywne. Mieliśmy zbyt wysoką skłonność do konsumpcji, nie myśląc przy tym co będzie w dalekiej przyszłości. Obecnie zmienia się to na plus - dodaje prof. Leszczyński.

Jakie są powody zaciskania pasa? 58,7 proc. Polaków tnie wydatki z powodu rosnących cen. To mniejszy odsetek niż rok temu, kiedy to drożyznę jako powód oszczędzania wskazywało 65,8 proc. respondentów. Obecnie spora grupa zaciska pasa, bo obawia się pogorszenia sytuacji gospodarczej w kraju (17,4 proc. wobec 42,7 proc. rok temu), a 12,4 proc. jako powód podaje brak odłożonych oszczędności (w zeszłym roku wskazywało na to 26,9 proc. badanych). Na kolejnych miejscach są zaś obawa o utratę pracy i lęk przed chorobą.

Z badania wynika, że kobiety częściej ograniczają bieżące wydatki niż mężczyźni (odpowiednio: 64,4 proc. w porównaniu do 55,2 proc.). Oszczędzanie częściej deklarują przy tym osoby w wieku 36-55 lat (62,2 proc. tej grupy wiekowej), z dochodami miesięcznymi netto od 1000 do 2999 zł (63,2 proc.) i z miejscowości liczących od 50 tys. do 99 tys. mieszkańców (62,7 proc.)

Poważne utrudnienia na kolei. Pociągi opóźnione

Quiz geograficzny. Nad jaką rzeką leży to miasto?

Pytanie 1 z 10
Londyn znajduje się nad: