Historia

Iskra Kielce - przemysłowa duma miasta i regionu. Zobacz stare zdjęcia

2024-11-05 8:36

Kielecki przemysł nierozerwalnie związany jest z Iskrą - fabryką, która na przełomie dziesięcioleci funkcjonowała pod różnymi nazwami i wspomagała wiele różnych branż. Jak wyglądała przed laty? Zobaczcie na starych zdjęciach.

Pod koniec XIX wieku, w rejonie ówczesnej ulicy Młynarskiej (dziś Mielczarskiego) w Kielcach funkcjonowało wiele mniejszych lub większych fabryk, sprzyjało temu powstanie linii kolejowej. W miejscu późniejszej Iskry działała najpierw Huta Szklana, już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w latach 20. minionego stulecia ruszyła w tym miejscu Odlewnia Kielecka a po niej działalność zaczęła tutaj fabryka Granat, wytwarzająca zapalniki do granatów ręcznych. W czasie II wojny światowej Niemcy urządzili tam Hasag, zajmujący się produkcją zbrojeniową.

Od wierteł po zapalniki do pocisków

W 1946 roku "Granat", mimo wojennych zniszczeń uruchomił produkcję m.in. blaszek do butów, wierteł ręcznych, haczyków, szufelek czy pogrzebaczy, później wrzeciona do maszyn włókienniczych. W latach 50. fabryka znów zyskała swój zbrojeniowy charakter, produkowała wówczas zapalniki do pocisków przeciwpancernych oraz lotniczych. Od 1952 roku funkcjonowała jako Zakład Metalowy Kielce, natomiast od 1958 jako Zakłady Precyzyjne "Iskra". W tamtym okresie była jedynym w Polsce producentem świec zapłonowych i żarowych, w 1959 roku asortyment fabryki wzbogaciły łożyska toczne.

Słynna Fabryka Łożysk Tocznych

W latach 60. nastąpiła rozbudowa fabryki, wystartowała produkcja nowych typów świec zapłonowych. 31 października 1975 roku zmieniono nazwę zakładu na Fabryka Łożysk Tocznych "Iskra". W 1991 roku, już w nowej ustrojowej i gospodarczej rzeczywistości do członu nazwy dodano "Spółkę akcyjną". Wszystko działo się już w okresie prywatyzacji zakładu. 1993 roku przyniósł kolejną zmianę nazwy - tym razem na Iskra Zakład Maszyn i Łożysk Specjalnych. Pod koniec lat 90. właścicielem fabryki stało się japońskie konsorcjum NSK.

Iskra obecnie

Aktualnie Zakład Maszyn i Łożysk Specjalnych Iskra pracuje dla firm z branż: łożyskowej, narzędziowej, drzewnej, oponiarskiej, chemicznej i metalowej. Powierzchnia hal produkcyjnych i montażowych zajmuje w sumie około sześć tysięcy metrów kwadratowych. Siedziba firmy mieści się przy ulicy Mielczarskiego 43. Przyjmuje ona około 600 zleceń rocznie, nie tylko z Polski, ale także m.in. z USA, Chin czy Meksyku.

Jak wyglądała fabryka kilkadziesiąt lat temu? Zobaczcie zdjęcia, które udostępnił serwis Fotopolska.

Świętokrzyskie. Tu powstaje Majonez Kielecki! Odwiedziliśmy WSP Społem Kielce
Kielce Radio ESKA Google News
Autor:

QUIZ. Z tego słyną Kielce! Znane marki, firmy i produkty. Co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 8
Z czego w latach 1938-70 słynęła najbardziej kielecka fabryka SHL?