Alergia na pyłki. Ilu Polaków zmaga się z uczuleniem na pyłki?
Problemy z różnego rodzaju alergiami może mieć nawet około 40 procent społeczeństwa. Schorzenie to uaktywnia się wiosną, kiedy zaczynają pylić pierwsze rośliny i trwa niemal przez całe lato. Trawy pylą nieustannie od maja i nie odpuszczają przez całe wakacje, a apogeum przypada właśnie na lipiec. Na trawy uczulona jest większość alergików.
Co pyli w lipcu? Szczaw, lipa i inne
W lipcu dochodzi także do kulminacji pylenia szczawiu. W sierpniu i wrześniu roślina ta nieco odpuszcza ze swoją uciążliwością. Obecnie intensywnie pyli również pokrzywa. Uczula ona stosunkowo rzadko, dokucza 15 procentom wszystkich alergików.
Kolejna roślina, która może okazać się kłopotliwa w obecnym miesiącu to lipa. Jej pyłki pojawiają się na terenie całej Polski. Alrgiką daje się we znaki także babka lancetowata i bylica. Pierwsza uaktywnia się już w czerwcu i dokucza aż do września. Jej stężenie w lipcu nie jest jednak duże. Druga - daje natomiast silniejsze oznaki właśnie w lipcu.
Upalna pogoda i związane z nią suche powietrze sprzyjają pyleniu roślin, w związku z tym lipec to jeden z najtrudniejszych okresów dla uczulonych na pyłki roślin.
Lista roślin, które pylą w lipcu:
1.trawy
2. szczaw
3.babka lancetowata
4.pokrzywa
5.bylica
6. lipa