"Janko Muzykant" pilnie poszukiwany! Rusza casting w podkieleckich Ciekotach. Wiemy, gdzie będą kręcić sceny

2025-07-14 13:14

W poniedziałek 14 lipca startuje casting do filmu "Janko Muzykant" na motywach noweli Henryka Sienkiewicza. Chętni do zagrania głównej roli mogą zgłaszać się do Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" w Ciekotach w gminie Masłów.

Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

i

Autor: Piotr Stańczak W Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni powstały m.in. sceny do filmu "Sami swoi. Początek" (na zdjęciu). Teraz czas na "Janka Muzykanta"
  • Trwają poszukiwania chłopców do tytułowej roli "Janka Muzykanta". 
  • Film nawiąże do tragicznej historii bohatera noweli Henryka Sienkiewicza. 
  • Producenci będą kręcić sceny w słynnych, świętokrzyskich miejscach.

Casting w "Szklanym Domu"

- Jeśli znacie chłopców w wieku 8-12 lat marzących o przeżyciu wakacyjnej przygody na planie filmowym, to dajcie im znać:)W poniedziałek (14 lipca - przyp. PSta) o godzinie 17:00 rozpoczynamy casting do nowego filmu realizowanego przez Brzezinianki z instruktorem Michałem Kopciem - informuje Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" w Ciekotach. 

Twórcy filmu poszukują chłopca do roli tytułowej. Wymagania to:

  • wiek 8-12 lat,
  • szczupła budowa ciała,
  • preferowany kolor włosów blond. 

Szczegółowe informacje i zapisy pod numerem telefonu: 888-589-352.

Gdzie powstaną sceny do "Janka Muzykanta"?

Zdjęcia do filmu będą kręcone na przełomie lipca i sierpnia w Brzezinkach (gmina Masłów), Tokarni (gm. Chęciny) oraz Oblęgorku (gm. Strawczyn). 

- Mając na uwadze społeczną inicjatywę projektu filmowego producenci nie przewidują honorarium dla aktorów - informują twórcy filmu w zapowiedzi wydarzenia na Facebooku.

O kim opowiada "Janko Muzykant"?

"Janko Muzykant" to nowela, którą Henryk Sienkiewicz napisał w 1879 roku. Opowiada o wiejskim chłopcu Janku. Jest chorowity i słaby fizycznie, ale spośród rówieśników wyróżnia go muzyczny talent. Jego zdolności nie spotykają się jednak z aprobatą mieszkańców. Janek pragnie zagrać na skrzypcach, aby je zdobyć, zakrada się do dworu dziedzica by dotknąć instrumentu. Zostaje przyłapany, oskarżony o próbę kradzieży. W wyniku chłosty umiera...

To fikcyjna historia, ale oddaje realia życia polskiej wsi w tamtym okresie, w tym również jej najmłodszych mieszkańców, skazanych na ciężką pracę na roli i pozbawionych marzeń oraz perspektyw. Sienkiewicz wskazuje też na brak dostępu dzieci do oświaty oraz na brak doceniania indywidualności, osób, które wyróżniały się w środowisku.

Słynne miejsca i pamięć o pisarzach

Casting aktorów odbędzie się i sceny do filmu powstaną w wyjątkowych miejscach w Świętokrzyskiem. W "Szklanym Domu" w Ciekotach, w dzieciństwie i młodości mieszkał inny wybitny pisarz Stefan Żeromski, orędownik piękna Puszczy Jodłowej. Oblęgorek to z kolei dawna posiadłość Sienkiewicza, dziś popularna wśród turystów. Z kolei Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni to idealne miejsce do kręcenia filmów opowiadających o życiu naszych przodków. Przykładem są choćby "Sami swoi. Początek", który wyreżyserował Artur Żmijewski.

Czytaj również:

Świętokrzyskie. Turyści na Łysicy, najwyższym szczycie Kielecczyzny

Bajkowy korowód z Kopciuszkiem w czasie Święta Kielc 2025. Zobacz galerię zdjęć poniżej.

ODKRYWCZYNIE ZNACZEŃ horoskopy hieroglify hasztagi
Zodiak, archetypy i współczesna astrologia. Odkrywczynie Znaczeń
Co wiesz o powiecie kieleckim? Sprawdź, czy znasz gminy, historię i atrakcje
Pytanie 1 z 10
W której gminie powiatu kieleckiego znajduje się miejscowość Micigózd?