Galeria zdjęć

Jezioro Szmaragdowe w Kielcach! Zobaczysz je na terenie dawnego kamieniołomu Kadzielnia

2024-07-09 12:41

Kielecka Kadzielnia słynie ze swoich turystycznych oraz przyrodniczych atrakcji. Planując wycieczkę w to miejsce na pewno warto zobaczyć Jezioro Szmaragdowe.

Spis treści

  1. Atrakcje na Kadzielni w Kielcach
  2. Historia Jeziora Szmaragdowego na Kadzielni
  3. Dziś Jezioro Szmaragdowe to ciekawostka i atrakcja

To miejsce znają nie tylko kielczanie. Rezerwat, dawny kamieniołom, jaskinie, tyrolka czy amfiteatr, gdzie odbywają się różne koncerty czy festiwale (na widowni może zasiąść 5,5 tysiąca osób) - każdy ma swoje skojarzenia.

Kadzielnia otoczona ulicami: Legionów, Krakowską, Gagarina oraz Pakosz budzi ciekawość, intryguje zarówno miłośników mocnych wrażeń (korzystających z tyrolki) jak i tych, którzy chętnie tu spacerują i cieszą się widokami.

Atrakcje na Kadzielni w Kielcach

Samo wzgórze Kadzielnia swoją nazwę wzięło od kadzielnika kościelnego lub od kadzenia, do którego wykorzystywano jałowiec rosnący na wapiennym wzgórzu. Znajduje się tu 25 rozpoznanych jaskiń i schronisk skalnych. Wśród nich mamy system połączonych jaskiń: Odkrywców, Prochowni i Szczeliny o łącznej długości niemal 400 metrów. 140 metrów stanowi Podziemna Trasa Turystyczna, udostępniania do zwiedzania.

Więcej o tych atrakcjach piszemy tutaj: Tu świętokrzyskie czarownice latają nisko! Kadzielnia w Kielcach zaprasza. Z czego słynie? Galeria zdjęć

Historia Jeziora Szmaragdowego na Kadzielni

Wizytówką Kadzielni jest także Jezioro Szmaragdowe. Powstało ono już po zakończeniu prac wydobywczych i zawdzięcza sugestywną nazwę niezwykłemu kolorowi wody. - Uruchomienie pracy w kamieniołomie, usytuowanego w południowej części Kielc, datuje się na XVII wiek. Wydobywano tutaj wapień – głównie do celów budowlanych (...) Później kamieniołom był stale rozwijany, a co za tym idzie powstawały nowe piece. W 1938 roku na Kadzielni pracowało około 200 pracowników. W 1962 roku natomiast zaprzestano wydobycia wapieni - czytamy na stronie internetowej kadzielniakielce.pl.

Świętokrzyskie. Na kieleckiej Kadzielni czarownice latają nisko

Dziś Jezioro Szmaragdowe to ciekawostka i atrakcja

Obecnie Jezioro Szmaragdowe stanowi ciekawostkę historyczną.

- Z obserwacji i badań prowadzonych przez dr Jana Prażaka z Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Instytutu Geologicznego wynika, że na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX wieku, na wskutek zwiększonego poboru wody z ujęć komunalnych Kielce- Białogon, Wojska Polskiego oraz ujęcia dawnego Zakładu Łożysk Tocznych ,,Iskra’’ obniżył się poziom wód gruntowych, co doprowadziło do zaniku Jeziora Szmaragdowego. Reaktywacja jeziora zbiegła się w czasie z wybudowaniem Amfiteatru Kadzielnia w 1971 roku - czytamy z kolei w opracowaniu, które znajdziemy na stronie internetowej Geonatury Kielce.

Inne walory kieleckiej Kadzielni możecie podziwiać w galerii zdjęć poniżej.

QUIZ. Z czego słyną miasta i gminy w Świętokrzyskiem? Wskazujemy atrakcje i ciekawostki, ty podajesz miejsce!

Pytanie 1 z 10
Żeliwny grzejnik jest symbolem...