Spis treści
- Atrakcje na Kadzielni w Kielcach
- Historia Jeziora Szmaragdowego na Kadzielni
- Dziś Jezioro Szmaragdowe to ciekawostka i atrakcja
To miejsce znają nie tylko kielczanie. Rezerwat, dawny kamieniołom, jaskinie, tyrolka czy amfiteatr, gdzie odbywają się różne koncerty czy festiwale (na widowni może zasiąść 5,5 tysiąca osób) - każdy ma swoje skojarzenia.
Kadzielnia otoczona ulicami: Legionów, Krakowską, Gagarina oraz Pakosz budzi ciekawość, intryguje zarówno miłośników mocnych wrażeń (korzystających z tyrolki) jak i tych, którzy chętnie tu spacerują i cieszą się widokami.
Atrakcje na Kadzielni w Kielcach
Samo wzgórze Kadzielnia swoją nazwę wzięło od kadzielnika kościelnego lub od kadzenia, do którego wykorzystywano jałowiec rosnący na wapiennym wzgórzu. Znajduje się tu 25 rozpoznanych jaskiń i schronisk skalnych. Wśród nich mamy system połączonych jaskiń: Odkrywców, Prochowni i Szczeliny o łącznej długości niemal 400 metrów. 140 metrów stanowi Podziemna Trasa Turystyczna, udostępniania do zwiedzania.
Więcej o tych atrakcjach piszemy tutaj: Tu świętokrzyskie czarownice latają nisko! Kadzielnia w Kielcach zaprasza. Z czego słynie? Galeria zdjęć
Historia Jeziora Szmaragdowego na Kadzielni
Wizytówką Kadzielni jest także Jezioro Szmaragdowe. Powstało ono już po zakończeniu prac wydobywczych i zawdzięcza sugestywną nazwę niezwykłemu kolorowi wody. - Uruchomienie pracy w kamieniołomie, usytuowanego w południowej części Kielc, datuje się na XVII wiek. Wydobywano tutaj wapień – głównie do celów budowlanych (...) Później kamieniołom był stale rozwijany, a co za tym idzie powstawały nowe piece. W 1938 roku na Kadzielni pracowało około 200 pracowników. W 1962 roku natomiast zaprzestano wydobycia wapieni - czytamy na stronie internetowej kadzielniakielce.pl.
Dziś Jezioro Szmaragdowe to ciekawostka i atrakcja
Obecnie Jezioro Szmaragdowe stanowi ciekawostkę historyczną.
- Z obserwacji i badań prowadzonych przez dr Jana Prażaka z Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Instytutu Geologicznego wynika, że na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX wieku, na wskutek zwiększonego poboru wody z ujęć komunalnych Kielce- Białogon, Wojska Polskiego oraz ujęcia dawnego Zakładu Łożysk Tocznych ,,Iskra’’ obniżył się poziom wód gruntowych, co doprowadziło do zaniku Jeziora Szmaragdowego. Reaktywacja jeziora zbiegła się w czasie z wybudowaniem Amfiteatru Kadzielnia w 1971 roku - czytamy z kolei w opracowaniu, które znajdziemy na stronie internetowej Geonatury Kielce.
Inne walory kieleckiej Kadzielni możecie podziwiać w galerii zdjęć poniżej.