Skierowania w postaci elektronicznej będą obowiązkowo wystawiane na takie świadczenia medyczne jak leczenie ambulatoryjne i szpitalne czy badania tomografii komputerowej. Tylko na niektóre usługi specjalistyczne wciąż będą wydawane tradycyjne skierowania.
Kielecki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przekonuje, że e-skierowania przyniosą wiele korzyści.
- Pacjenci nie będą już musieli chodzić po skierowanie do swojego lekarza. Będą mogli otrzymać je drogą elektroniczną czy przez telefon. To samo dotyczy dostarczenia skierowania do wybranej placówki. Ponadto, rozwiązany zostanie problem nieczytelności skierowań. Jak wiemy, często jeden lekarz zastanawia się, co napisał jego kolega – mówi Beata Szczepanek, rzecznik NFZ w Kielcach.
E-skierowania niektórzy wystawiają już teraz. Z danych przekazanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że obecnie 54 proc. placówek medycznych korzysta z tego rozwiązania, a 34 proc. deklaruje gotowość do jego realizowania. Centrum e-Zdrowia w mediach społecznościowych rozpoczęło cykl informacyjny #eskierowanieGO, w którego ramach publikowane są wypowiedzi osób korzystających już z nowych możliwości.