Wybory samorządowe 2024

Kamil Żurek najmłodszym radnym Kielc. Doceniają go mieszkańcy, starsi politycy, zaś przyjaciele mówią o nim "Żurek z jajem"

2024-04-16 8:15

Kamil Żurek z Koalicji Obywatelskiej został najmłodszym radnym miejskim w Kielcach. Będzie to dla niego jednocześnie debiut w samorządzie. Przyjaciele mówią o nim żartobliwie "Żurek z jajem". Kim jest?

Za nami wybory samorządowe 2024. W Kielcach odbędzie się jeszcze druga tura, Agata Wojda z Koalicji Obywatelskiej zmierzy się 21 kwietnia z Marcinem Stępniewskim (Prawo i Sprawiedliwość). Poznaliśmy już natomiast nazwiska nowych radnych miejskich. W samorządzie zasiądzie 30 osób, nie brak w tym gronie nowych twarzy. Skład kieleckiej rady możecie zobaczyć tutaj: Wyniki wyborów do Rady Miasta w Kielcach. Są też nowe osoby. Zobacz, kto zdobył mandaty?

Kamil Żurek - debiutant wśród "wyjadaczy"

W radzie nie brakuje tak zwanych "starych wyjadaczy", ale są też nowe osoby, które po raz pierwszy zasiądą w samorządzie. W gronie debiutujących jest Kamil Żurek z Koalicji Obywatelskiej. To jednocześnie najmłodszy radny nowej kadencji (mandat obejmie oficjalnie po ślubowaniu na pierwszej sesji).

Kamil Żurek ma 27 lat, jest dyrektorem biura poselskiego Artura Gierady, prowadzi własną działalność gospodarczą. Wcześniej był także asystentem w biurze poselskim Bartłomieja Sienkiewicza. Jest absolwentem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Bardzo dobry wynik na północy Kielc

W wyborach samorządowych startował w okręgu numer 3, który obejmował między innymi północne rejony Kielc - osiedle na Stoku, Szydłówek, Sieje, Słoneczne Wzgórze czy Piaski. Żurek miał numer 1 na liście Koalicji Obywatelskiej, zdobył w sumie 1468 głosów, co dało mu mandat do rady. Więcej od niego zdobyła w tym okręgu koleżanka z komitetu Katarzyna Zapała (1865) oraz Jarosław Karyś z Prawa i Sprawiedliwości, ostatnio przewodniczący kieleckich radnych.

Społecznik, wolontariusz i... szachista

Kamil Żurek studiował na Uniwersytecie imienia Jana Kochanowskiego w Kielcach, to absolwent wydziału dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Jest wolontariuszem, należy do Kieleckiego Forum Organizacji Pozarządowych. Jest miłośnikiem czworonogów, jego pasja to również gra w szachy. Jak sam o sobie mówi, kocha działać społecznie, kampanię wyborczą aktywnie spędzał spotykając się z mieszkańcami osiedli.

- Moje priorytety to: remonty chodników, dróg oraz poprawa oświetlenia ulicznego, wprowadzenie ulg dla przedsiębiorców zatrudniających młodych kielczan, zwiększenie ilości miejsc parkingowych oraz terenów rekreacyjnych na osiedlach.

Uznanie wśród posłów i ministrów

W superlatywach i z nadzieją wypowiadają się o nim najbardziej znani politycy Koalicji Obywatelskiej. - Jest moim najbliższym współpracownikiem, oprócz wiedzy cechuje do wrażliwość i otwartość na innych - zaznacza świętokrzyski poseł Artur Gierada.

- Jest zaangażowany, życzliwy, zawsze chętny do pomocy innym. Znam go od wielu lat i wiem, że będziecie mogli na niego liczyć - zaznaczała w mediach społecznościowych Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej w rządzie Koalicji 15 Października.

Swojej koleżance z rządu wtóruje Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej: - Uważam, że zmiana generacyjna w polskiej polityce jest potrzebna i Kamil to gwarantuje - wspomina czołowy polityk Platformy Obywatelskiej.

Układ sił w Radzie Miasta Kielce

Jak wygląda powyborczy układ sił w nowej Radzie Miasta w Kielcach. Weszli do niej przedstawiciele tylko czterech partii (komitetów). Najwięcej mandatów, po dziesięć, zdobyli reprezentanci Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej. Czterech swoich reprezentantów w samorządzie będą miały Przyjazne Kielce, jednego Lewica.

Jeśli chodzi o wiek radnych, oprócz Żurka, jedyną osobą, która nie ukończyła 30 roku życia jest Natalia Rajtar. Ma 28 lat, zdobyła mandat startując z listy Prawa i Sprawiedliwości.

PiS obronił się w sejmikach. "Mit Hołowni przestał działać" - prof. Rafał Chwedoruk

QUIZ. Jak dobrze znasz historię Kielc i województwa świętokrzyskiego? Sprawdź!

Pytanie 1 z 10
Skąd, według legend, wzięła się nazwa rzeki "Silnica", która przepływa przez Kielce?