Centrum zostało otwarte w Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jak poinformował w piątek profesor Stanisław Głuszek, rektor uczelni centrum powstało z połączenia trzech jednostek przeznaczonych do kształcenia ratowników medycznych, pielęgniarek i położnych oraz lekarzy. Procedury medyczne studenci mogą ćwiczyć w kilkunastu pracowniach symulujących m.in. szpitalny oddział ratunkowy, OIOM czy blok operacyjny.
Nowoczesna pracownia
- Projekt umożliwi podniesienie kompetencji do wykonywania zawodów lekarskiego, pielęgniarskiego, a także położnych i ratowników medycznych. Centra symulacji to jedna z podstaw współczesnej diagnostyki na kierunkach medycznych. Programy studiów przewidują, aby około 5 procent zajęć było realizowanych w tych ośrodkach i tak się dzieje. Planujemy rozwój naszego centrum w kierunku robotyki, czy sztucznej inteligencji – poinformował prof. Głuszek.
Rektor zaznaczył, że koszt powstania pracowni wyniósł około 30 milionów złotych. Sale są wyposażone w nowoczesne fantomy medyczne, symulujące nie tylko dorosłych pacjentów, ale również dzieci i noworodki. Studenci mają możliwość m.in. uczenia się odbierania porodu.
Życzenia od ministra
List do uczestników uroczystości skierował minister edukacji Przemysław Czarnek. Szef resortu edukacji podkreślił, że Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach jest nowoczesną uczelnią, a realizacja kolejnych inwestycji jest jednym z najistotniejszych wyznaczników rozwoju szkoły wyższej, a zarazem potwierdzenie jej ogromnego potencjału. Minister Czarnek wyraził przekonanie, że nowa inwestycja przyczyni się to także do podniesienia naukowej rangi uczelni i umocni jej pozycję w regionie i w Polsce.
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim. Collegium Medicum UJK kształci studentów na dziesięciu kierunkach, na których studiuje około trzy tysiące osób.
Polecany artykuł: