Spis treści
Serwis mapire.eu pozwala zapoznać się z mapami, które zostały sporządzone ponad sto lat temu, jeszcze w dziewiętnastym stuleciu. Jeżeli chodzi o Europę, można zobaczyć tereny od Wysp Brytyjskich do zachodniej Rosji (do Wołgogradu), zaś na południe do Bułgarii, północnych Włoch i południowej Francji.
Znajdź Kielce na mapie z XIX wieku
Ziemie polskie w tamtym czasie znajdowały się pod zaborami (od 1795 do 1918 roku), obszar dzisiejszego województwa świętokrzyskiego pod rosyjskim. Stąd też, aby prześledzić mapę regionu, odnaleźć na niej miasta i miejscowości, warto też wykazać się znajomością tego języka.
Dzięki Mapire można zobaczyć, jak miejsca te kreślili ówcześni kartografowie. Korzystający z serwisu mogą liczyć na różne udogodnienia, choćby opcję "zoom", pozwalającą na zbliżenia i oddalanie konkretnych punktów na mapie. Dostępna jest wyszukiwarka haseł, słów kluczowych. Aby zobaczyć, gdzie na mapie znajduje się dzisiejsza, świętokrzyska stolica, należy w polu wyszukiwania wpisać "Kielce", zatwierdzić słowo i po chwili otrzymamy zbliżony obraz miasta. Serwis umożliwia także sprawdzenie, jaka odległość dzieliła poszczególne rejony na mapie z XIX wieku.
Podobnie możemy wyszukiwać inne miejsca, zarówno w regionie, Polsce, jak też innych częściach Europy, ówczesne miasta czy księstwa. Dostępna jest mapa satelitarna, dzięki której możemy porównać, jak wyglądały dane rejony na dawnych mapach i jak prezentują się na tych obecnych. Szczegóły na www.mapire.eu (poniżej widok na Kielce).
Od Średniowiecza do zaborów
Kielce w Średniowieczu były własnością biskupów krakowskich, stały się miastem w 1364 roku, prawa te potwierdził na początku XVI wieku ówczesny król Zygmunt I Stary. Rozwijał się tu przemysł górniczo-hutniczy, eksploatowano rudy miedzi, ołowiu i żelaza, kwitnąć zaczęło rzemiosło. Wtedy też wyodrębniło się centrum Kielc z Rynkiem oraz odchodzącymi od niego ulicami - Bodzentyńską i obecną Piotrkowską.
Według kronik w 1645 roku w Kielcach mieszkało 1250 osób, zaś na początku XVIII wieku przekroczyła ponad dwa tysiące.
Po trzecim rozbiorze Polski Kielce i ziemię świętokrzyską włączono najpierw do Galicji Zachodniej, która była pod zaborem austriackim. Dopiero po kongresie wiedeńskim w 1815 roku trafiły pod zabór carskiej Rosji. Największe represje dotknęły region w drugiej połowie XIX wieku, po upadku Powstania Styczniowego.
Tak Kielce odzyskały niepodległość
W czasie I wojny światowej, we wrześniu 1914 roku do Kielc wkroczyła Kompania Kadrowa Strzelców Józefa Piłsudskiego. W rejonie dzisiejszego skrzyżowania ulic Warszawskiej i Tysiąclecia nastąpiło zaprzysiężenie I Pułku Legionów Polskich. W 1915 roku do miasta nadciągnęły ponownie wojska rosyjskie, doszło do walk, zburzono dworzec kolejowy. Kielce zajęły oddziały Austro-Węgier, które urządziły tu swoją administrację. Dużym poparciem cieszyła się tu Polska Organizacja Wojskowa, zrzeszająca zwolenników Piłsudskiego. Dzisiejszą stolicę województwa świętokrzyskiego nazywano zresztą "Miastem Marszałka".
W listopadzie 1918 roku, na wieść o abdykacji cesarza Austro-Węgier, członkowie wspomnianej POW wraz z kieleckimi skautami rozbroiły okupanckie wojska. Odzyskaliśmy niepodległość!
Źródło: Wikipedia.
Zobacz zdjęcia Kielc w czasie I wojny światowej - galeria zdjęć poniżej.