Spis treści
- Wybory samorządowe 2024. Zmiana władzy w Kielcach
- Strajk rolników
- Duże straty po nawałnicy
- Rewitalizacja miejsc w śródmieściu
- Rekordowe na wydarzenia w Targach Kielce
Wybory samorządowe 2024. Zmiana władzy w Kielcach
Wiosną 2024 roku w Kielcach doszło do zmiany władzy. W kwietniu odbyły się wybory samorządowe. Rządzący w mieście Bogdan Wenta nie ubiegał się o swoją drugą kadencję. W szranki stanęło siedmioro kandydatów, do drugiej tury dostali się: wcześniejsza wiceprezydent Kielc Agata Wojda z Koalicji Obywatelskiej oraz radny miejski Marcin Stępniewski z Prawa i Sprawiedliwości. W wyborczej dogrywce, która odbyła się 21 kwietnia zwyciężyła Wojda, uzyskała 38256 głosów, co dało jej 56,54 procent poparcia. Jej rywal, Marcin Stępniewski z Prawa i Sprawiedliwości dostał 29407 głosów (43,46 procent).
Zaprzysiężenie nowej rady miejskiej (na jej czele stanął Karol Wilczyński) oraz prezydentki odbyło się na początku maja. - Ta rada zmieniła się pokoleniowo, jest coraz więcej 20-30-latków i kilka doświadczonych - ze względu na wiek i doświadczenie samorządowe - "kotwic". Dzisiejsza polityka nie polega na tym, że "my jesteśmy tu a ludzie tam", tylko, że razem działamy wspólnie w mieście. Chciałabym, abyśmy za pięć lat mieli poczucie, że zrobiliśmy wszystko, aby taką politykę tworzyć. Zgoda, dialog i współpraca - mówiła Agata Wojda podczas ślubowania w kieleckim ratuszu.
Po wyborach samorządowych zmieniły się także władze na innych szczeblach, choć głównie z powodu nazwisk a nie dotychczasowego układu sił. W powiecie kieleckim i samorządzie wojewódzkim większość nadal ma Prawo i Sprawiedliwość. Nowym starostą został Tomasz Pleban, zaś przewodniczącym rady powiatu Jacek Kuzia. W drugim przypadku stanowisko marszałka objęła Renata Janik, wcześniej zastępczyni Andrzeja Bętkowskiego. Ten z kolei po kwietniowych wyborach został nowym przewodniczącym sejmiku świętokrzyskiego.
Zobacz poniżej galerię zdjęć ze ślubowania Agaty Wojdy i radnych miejskich.
Strajk rolników
Początek roku w Polsce (ale także wielu częściach Europy) upłynął pod znakiem strajków rolników. Pikietujący kilka razy pojawili się także w Kielcach, blokowali między innymi Aleję IX Wieków koło Urzędu Wojewódzkiego czy ulice wylotowe z miasta. Protestujący przeciwstawiali się tak zwanemu unijnemu zielonemu ładowi, niekontrolowanemu importowi zboża i płodów rolnych z Ukrainy, wskazywali też na ogólną, ich zdaniem dramatyczną, sytuację w rolnictwie. Strajki oraz blokady dróg kończyły się tylko na uciążliwościach dla kierowców, w ich trakcie w mieście nie dochodziło do żadnych incydentów czy też niepożądanych wydarzeń.
Poniżej galeria zdjęć z jednego ze strajków rolniczych w Kielcach.
Duże straty po nawałnicy
Niestety, w 2024 roku dawały o sobie znać także anomalia pogodowe. Kielce szczególnie ucierpiały po nawałnicy, jaka przeszła w regionie w połowie lipca. Efektem były między innymi zalane ulice, wiele podtopionych posesji, powalone drzewa w Parku Miejskim imienia Stanisława Staszica czy choćby uszkodzony dach amfiteatru na Kadzielni (ma doczekać się remontu w 2025 roku). Dużo uszkodzeń było także w innych miejscach Kielc. Pełne ręce roboty mały bezpośrednio po nawałnicy oraz kilka dni później służby miejskie. Same tylko straty na drogach, kanalizacji miejskiej czy oświetleniu wyniosły około stu tysięcy złotych.
Tak wyglądał Park Miejski im. Stanisława Staszica po lipcowej nawałnicy.
Rewitalizacja miejsc w śródmieściu
W 2024 roku zakończyły się cztery inwestycje w ramach rewitalizacji zabytkowej części Kielc. W ramach tego miejskiego przedsięwzięcia zmienił się wygląd Rynku (z tego też powodu powrócił tutaj Jarmark Bożonarodzeniowy), nowy blask zyskał Skwer Ireny Sendlerowej, położony między ulicami Planty a Paderewskiego. Przebudowano też część ulicy Bodzentyńskiej z placem obok kościoła Świętego Wojciecha.
Najwięcej kontrowersji wśród mieszkańców wywołał tak zwany Ogród Wolności - Wyspa Zrozumienia (na zdjęciu poniżej). To nowe miejsce, z zielenią, alejkami i ławeczkami między pasami jezdni na Alei IX Wieków Kielc. Znajduje się obok budynku dawnej synagogi. Wiele osób powątpiewało w zasadność takiej inwestycji w ruchliwym miejscu, gdzie panuje śródmiejski zgiełk. Chętni mogą korzystać z ogrodu od wiosny 2024 roku.
Rekordowe na wydarzenia w Targach Kielce
Udany rok 2024 mają za sobą Targi Kielce. Ośrodek wystawienniczy, słynny nie tylko w Polsce, na przełomie minionych dwunastu miesięcy odwiedziło blisko 280 tysięcy osób, pojawiło się tu ponad 5,2 tysiąca firm-wystawców. Oczywiście największymi hitami były tradycyjnie: Agrotech, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (galeria poniżej), coraz większym zainteresowaniem cieszą się Targi Sadownictwa i Warzywnictwa, festiwal motoryzacyjny MUBI DUB IT, targi Dom i Ogród. Coś dla siebie mogli znaleźć tutaj zarówno rolnicy jak też miłośnicy motoryzacji czy przedstawiciele innych branż, dorośli jak też i najmłodsi goście.