Spis treści
- Atrakcje kieleckiej Karczówki
- Cudze chwalicie...
- Wejście na wieżę klasztoru na Karczówce. Jakie zasady?
- Podziwiam panoramę Kielc. Chwilo trwaj!
- Z Karczówką trudno się pożegnać
- Pozostały ślady górnictwa
Rezerwat Przyrody "Karczówka" w Kielcach zajmuje około 26,5 hektara powierzchni, wzgórze, z którego można podziwiać panoramę stolicy województwa świętokrzyskiego czy jej okolic ma wysokość 336 metrów nad poziomem morza. Karczówkę można nazwać potocznie zielonymi płucami miasta. To miejsce ma swój urok.
Atrakcje kieleckiej Karczówki
Docieram na szczyt od strony ulicy Podklasztornej, która krzyżuje się z Krakowską. Już stąd można podziwiać południowe części Kielc, dobrze widać między innymi górę Telegraf, a to dopiero początek wędrówki. Symbolem religijnym tego miejsca jest klasztor Ojców Pallotynów. Powstał w 1628 roku, był świadkiem wielu wydarzeń, historycznych zawirowań, dziś stanowi też jedną z atrakcji turystycznych Kielc i województwa świętokrzyskiego. Co tu znajdziemy?
- strefę upraw i owoców
- strefę spacerowo-rekreacyjną
- strefę wypoczynkową "zielone tarasy"
- letnią scenę
- strefę rekreacyjną - plac zabaw
- skalniaka
- strefę gospodarczą
Jak dojechać na Karczówkę? Sprawdźcie na mapie poniżej.
Cudze chwalicie...
Nie brak tu grup turystów, tych bardziej licznych, zorganizowanych, ale również podróżujących w mniejszym gronie. Wspinając się w kierunku klasztoru spotykam pana Pawła, który przybył tu z rodziną. - Lubimy zwiedzać Kielce, okolice, szukać punktów widokowych. Czasem to lepsze niż dalsze podróże. Jest tak, jak w przysłowiu "cudze chwalicie, swego nie znacie" - przyznaje. Trudno się z nim nie zgodzić.
Z sympatyczną rodziną spotykam się jeszcze później w klasztorze. Razem przyjdzie nam wspinać się na szczyt wieży klasztornej, liczącej 35 metrów wysokości. W Polsce podobną taką znajdziemy tylko na Wawelu w Krakowie.
Kiedy można wejść na wieżę klasztorną na Karczówce?
- Wtorek - Piątek, godziny 10.00 - 12.00 oraz 15.00 - 16.30
- Niedziela, 14.00 - 16.00
- W poniedziałki i soboty wieża jest nieczynna
Godziny te obowiązują od 1 maja do 30 września.
Wejście na wieżę klasztoru na Karczówce. Jakie zasady?
Wieża klasztorna powstawała przez cztery lata, od 1624 do 1628 roku. Chcą wejść na górę, należy zgłosić się najpierw do kancelarii Ojców Pallotynów. Liczba osób, które jednorazowo mogą udać się na sam szczyt, jest ograniczona maksymalnie do ośmiu. Czas zwiedzania też limitowany - do 15 minut. Wchodząc na górę, a potem w drodze powrotnej, należy zachować ostrożność na wąskich i krętych schodach.
Podziwiam panoramę Kielc. Chwilo trwaj!
Trud takiej wędrówki rekompensuje za to późniejszy widok z wieży na Kielce ze wszystkich czterech stron. Panorama miasta, poszczególne osiedla, wieża Targów Kielce, Telegraf, góra Pierścienica, Białogon i Zgórsko, Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy, Rezerwat Skalny Ślichowice, góry - Klonówkę, Radostowa, Łysicę... Wyliczam w myślach i upajam się widokami.
Chwytam za aparat fotograficzny. Niby to są te same miejsca, ale zdjęcia można robić w nieskończoność. Kiedy dopisuje pogoda, jest słoneczna aura, widoki są przepiękne. Można się w tych Kielcach zakochać, widząc je z takiej a nie innej perspektywy. Chciałoby się krzyknąć "chwilo trwaj!" (w myślach, bo jednak na górze trzeba zachować ciszę), ale tak dobrze nie ma, po kwadransie trzeba schodzić w dół.
Z Karczówką trudno się pożegnać
Turyści odwiedzający klasztor na Karczówkę schodząc z wieży (lub też wcześniej) wpłacają do skarbonki dowolnej wielkości datki. To jest takie miejsce, które naprawdę trudno opuścić, szczególnie komuś, kto przybył tu po raz pierwszy. Ja Karczówkę odkrywam po latach, muszę przyznać, że w czasach studenckich, ponad dwie dekady temu, aż tak bardzo tego miejsca nie doceniałem, ale z wiekiem człowiek staje się sentymentalny.
Pozostały ślady górnictwa
Lasy stanowią ponad 90 procent powierzchni rezerwatu Karczówka. Jak czytamy na tablicy informacyjnej nieopodal wejścia do klasztoru - kościoła pod wezwaniem Świętego Karola Boromeusza, dominują tu sosny liczące od 180 do 200 lat, ale są też buki, graby, klony. Na południowym i zachodnim zboczu zachowały się jeszcze ślady staropolskiego górnictwa.
Czego nie wolno robić na terenie rezerwatu Karczówka?
- wydobywać skał i skamieniałości, pozostałości roślin i zwierząt oraz minerałów
- chwytać lub zabijać dzikich zwierząt
- pozyskiwać, niszczyć lub umyślnie uszkadzać roślin oraz grzybów
- zaśmiecać i zanieczyszczać terenu
- palić ognisk
- umieszczać tablic, napisów i znaków z wyjątkiem tych dotyczących ochrony obiektu, porządku i bezpieczeństwa
Schodzę w dół już w kierunku Karczówkowskiej, są miejsca pamięci, zaś jedną z największych okolicznych atrakcji Ogród Botaniczny Geonatury Kielce. To miejsce pozostawiam sobie jednak na kolejną okazję i wędrówkę.