Spis treści
- Miasta Przyjazne Kierowcom. Co to za ranking?
- Kto wygrał ogólnopolski ranking?
- Kielce na dole stawki
- Wynajem auta na minuty
Zestawienie obejmuje dwie grupy miast – dużych powyżej i małych poniżej 300 tysięcy mieszkańców. Każda miejscowość jest oceniana w danej kategorii, a ostateczny wynik punktacji decyduje o tym, które miasto jest najbardziej przyjazne zmotoryzowanym Polakom.
Miasta Przyjazne Kierowcom. Co to za ranking?
Wszystkie miasta w rankingu są oceniane pod kątem kilku kryteriów – osiąganej średniej prędkości jazdy w centrum oraz poza jego granicami, liczby odnotowanych kolizji w mieście, infrastruktury parkingowej, ceny paliw, kosztów ubezpieczeń i wymiany opon. Od 2019 roku miasta zdobywają także punkty za możliwość korzystania z systemów carsharingowych i dostępność infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych.
Od tego roku dodatkowe punkty przyznawane są za obecność udogodnień dla użytkowników infrastruktury Park N Go oraz Park N Ride.
Większe miasta otrzymują punkty w skali od 1 do 9, a mniejsze od 1 do 10. Zwycięzcy zostaną wyłonieni po zsumowaniu wyników cząstkowych ze wszystkich kategorii – im więcej punktów zdobędą, tym wyższe miejsce w ogólnej klasyfikacji zajmą.
Kto wygrał ogólnopolski ranking?
- Rokrocznie prezentujemy w rankingu informacje, które pozyskujemy od kilkumilionowej społeczności, skupionej w systemie Yanosik. Te dane odzwierciedlają rzeczywiste doświadczenia kierowców, którzy poruszają się po polskich drogach. I dzięki temu mamy możliwość wyłonienia najbardziej przyjaznych miast dla zmotoryzowanych oraz zidentyfikowania obszarów, które jeszcze wymagają poprawy – informuje Małgorzata Dąbrowska, reprezentująca Yanosika - system ostrzegania i nawigacji dla kierowców.
W tegorocznej edycji rankingu pierwsze miejsce, w grupie miast powyżej 300 mieszkańców, zajął Gdańsk z liczbą 48 punktów, który od 2022 roku broni swojego tytułu. Na podium znalazły się również Bydgoszcz z wynikiem 43 punktów oraz Kraków z 41 punktami.
W grupie mniejszych miast, zwyciężył Sosnowiec, uzyskując 51 punktów w rankingu. Tym samym, miasto podtrzymało swój wynik z 2023 roku. Obok Sosnowca, na podium znalazły się Gliwice z wynikiem 49 punktów oraz Częstochowa z 46 punktami.
Kielce na dole stawki
Infrastruktura, korki, roboty drogowe i inne czynniki mają ogromny wpływ na ruch w miastach. Zespół Yanosik zweryfikował średnie prędkości jazdy w centrach miastach oraz poza nimi w 2023, w dni robocze w godzinach od 7:00 do 21:00.
W grupie mniejszych miast najgorzej wypadły Kielce, w których zmotoryzowani w mieście jeżdżą ze średnią prędkością 26 km/h i 38km/h poza nim. Najszybciej jeździ się w Gliwicach, Katowicach oraz Sosnowcu. W tych miejscowościach kierowcy osiągają kolejno 28 km/h, 29 km/h i 30 km/h w centrach oraz 51 km/h, 47 km/h i 43 km/h poza centrum.
Według danych, w miastach powyżej 300 tysięcy mieszkańców największe średnie prędkości jazdy osiąga się w Lublinie – 32 km/h w centrum oraz 39 km/h poza nim. Najgorzej zaprezentował się Kraków, w którym kierowcy w centrum poruszają się z prędkością 24 km/h oraz 36 km/h poza nim.
Wynajem auta na minuty
Carsharing to coraz popularniejszy sposób poruszania się po miastach, bez konieczności angażowania własnego auta. W których polskich miejscowościach najłatwiej można wynająć samochód na minuty?
W grupie mniejszych miast, najkorzystniej prezentuje się Gdynia, w której znajdują się 232 samochody, co daje 1 pojazd na 1000 mieszkańców miasta. Nie wynajmą za to w ogóle auta na minuty kierowcy w Gliwicach, Kielcach i Częstochowie.
Zgodnie z danymi Stowarzyszenia Mobilne Miasto - w Gdańsku kierowcy mają do dyspozycji 448 aut, czyli 0,9 pojazdu na 1000 mieszkańców. Najmniej aut na minuty jest dostępnych w Bydgoszczy, która oferuje aktualnie zaledwie dwa pojazdy do wynajęcia.